Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Samsat Sulama Birliği feshedildi

30 Mayıs 2017 Salı, 09:37

Samsat Sulama Birliği feshedildi

 

Samsat ilçesinde kurulan sulama birliği feshedildi.  Devlet Su İşleri (DSİ) 20. Bölge sorumluluk sahası içerisinde bulunan ‘Samsat Pompaj Sulama Tesisi’nin işletme, bakım ve yönetim sorumluluğu Orman ve Su İşleri Bakanı oluru ile feshedildi.

İç Denetim Birimi Başkanlığı tarafından hazırlanan Sulama Birliği İdari ve Teknik Denetim Raporunda “Mevcut durumu ile birliğin amacına ulaşamayacağı tespit edilmiştir” görüşü üzerine Bakanlığın Samsat Sulama Birliğini feshettiği,  sulama sezonunun başlaması nedeniyle konunun aciliyetine binaen tesisin Samsat Köylere Hizmet Götürme Birliğine devredilmesi kararlaştırıldı.

Pompaj tesisi devir sözleşmesini imzalayan Samsat Kaymakamı Yusuf Yıldırım, sözleşmenin Bakanlıkça onaylanmasını müteakip tesisin Köylere Hizmet Götürme Birliğine devredileceği ve zaman kaybedilmeden sulamanın başlayacağını ifade etti.

Kaymakam Yıldırım, “İlçemizin üç tarafı Atatürk Baraj suyu ile çevrili ve 2 bin 800 hektar alanı sulayabilecek kapasitede sulama pompaj istasyonu ile kanallarımız mevcuttur. Buna rağmen ilçemizde sulu tarım yapılamaması Devletimiz, ilçemiz ve köyleri için büyük bir kayıptır. Bizin Sulama Birliğinin iş ve işlemleri veya feshedilmesi ile ilgili her hangi bir yetkimiz bulunmamakla birlikte Bakanlıklarımızın aldığı kararları uygulamakla yükümlüyüz. Topraklarımızı su ile buluşturmak, halkımızın ekonomik refaha ulaşması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz