“Sahabe Tanıtımına Üst Kurul Şart”

17 Ocak 2017 Salı, 09:25

Samsat Müftüsü Doğru:

“Sahabe Tanıtımına Üst Kurul Şart”

 

Samsat Müftüsü Mehmet Seri Doğru, Sahabe Safvan Bin Muattal’ın tanıtımı için üst kurulun oluşturulması gerektiğini söyledi.

İlçe Müftüsü Mehmet Seri Doğru, yaptığı açıklamada, sahabenin Hz. Peygamberi görüp, ona iman edip, onunla beraber tevhit yapıp, sonrada vefat eden kişilere denildiğini ifade etti.

Bir sahabeyi ziyaret etmenin adeta Hz Peygamberin manevi emanetine sahip çıkmak anlamına geldiğini anlatan Doğru, “Bizler Diyanet teşkilatı olarak bu emanete sahip çıkmak babında, burada 2012 yılından itibaren başlatılan bir proje ile bir külliye yapmak düşüncesindeyiz ve şuanda çalışmalar devam ediyor” dedi.

 

Halka Çağrı

Vatandaşlara çağrıda  bulunan Doğru, şöyle devam etti:

“Yeri konusunda hiçbir şüphe olmayan Sahabe Safvan Bin Muattal’ı ziyaret etmeleri, onun için dua etmeleri, onun manevi huzurunda diğer ölülerine, geçmişlerine ve yakınlarına da biz dua etmelerine tavsiye ediyoruz. Sahabe mezarını ziyaret etmek İslam geleneğinde bir kabir ziyaretidir. Burada Sahabe Safvan Bin Muattal’ın olduğu biliniyorsa bu ziyaret çok daha önemlidir. Önemli hale geliyor. Zira bir kabri ziyaret etmek Hz. Peygamberin ifade ettiği gibi bir sadaka hükmündedir. Bu bir sahabe kabriyse, insanlarımızın duyacağı manevi haz kat kat daha üstün olacaktır”

 

Tanıtım  İçin Herkes Bir Şey Yapmalı

Sahabenin tanıtımına da değinen Doğru, “Sahabenin tanıtımı konusunda başlangıçta ilimiz genelinde bir üst kurulun oluşturulması gerekiyor. Bu üst kurulun belirli periyotlarla, haftada olmasa da 15 günde bir veya ayda bir toplanıp, bu türbeyle ilgili görsel anlamda, malumunuz çünkü interaktif bir dünyada yaşıyoruz. İnteraktif açıdan da bugün dünyanın birçok yerine ulaşma imkânımız var.  Bu imkanları kullanarak, sahabenin tanıtılması hususunda bir üst akılın Adıyaman’da olması gerektiğini, aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Bu üst kurul farklı kollarda, mesela bugün şehirlerarası yolculuk yapan otobüslerimize Sahabe Safvan Bin Muattal’ı tanıtan broşürler koymak suretiyle şehrimize gelen insanlara ulaşabiliriz. Türk Hava Yolları ile yapılacak bir protokolle özellikle Adıyaman’a seyahat eden, İstanbul’dan, Ankara’dan ve dünyanın diğer yerlerinden seyahat eden yolcularımıza yönelik tanıtıcı broşürler bastırıp, onlara sunulmasında, “Adıyaman’a gidiyorsunuz, orada bir de sahabe var” denilmesinin bence sahabenin tanıtılmasında büyük etki göstereceği kanaatindeyim. Mesela Safvan Bin Muattal Türbesi adı altında gerekirse camiinde canlı bir şekilde aktarılacağı bir yayın yapan sitenin oluşturulması gerekiyor. Bu tür tanıtıcı unsurlarla şehrimizin önemli yerlerine canlı görsellerle, billboardlarla bu sahabe türbesi daha ön plana çıkarılabilir.” diye konuştu.

 

Kavşaklar Değerlendirilmeli

Kavşakların değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Doğru, şunları kaydetti:

“Şehrin en önemli kavşaklarına bir türbe maketi yapılıp, yerleştirilmesi tanıtım açısından son derece uygun olur diye düşünüyorum”

 

Türkiye’de Mezar Yeri Belli Olan 2 Sahabeden Biri

Sahabe Safvan Bin Muattal’ın kabri hakkında da değerlendirmede bulunan Doğru, “Manevi huzurunda bulunduğumuz sahabe Safvan Bin Muattal’dır. Türkiye’de yeri kesin olarak bilinen 2 sahabeden biridir. Birincisi İstanbul’daki Eyüp Sultan Hazretleri, ikincisi Safvan Bin Muattal’dır. Hatta kaynaklarda yer aldığına göre, Safvan Bin Muattal, burada 40 yıl yaşamıştır. Bu bilgiden yola çıkabiliriz ki Anadolu’da en uzun süre yaşayan sahabilerin teki Safvan Bin Muattal’dır. Safvan Bin Muattal Hz. Peygamberin hicretinin 5. yılında Müslüman olmuş. Saffan Bin Muattal özellikle Hz.Ömer döneminde El Cezire olarak bilinen yeri fethetmek üzere Anadolu topraklarına geliyor. Ordunun bir koluyla birlikte  Ermenilerle savaşmak için buraya gelmiş. Burada şehit oluyor ve beyaz bir tepenin başına defnedildiği söyleniyor.” şeklinde konuştu. (PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz