Samsat

Sahabe Camisinin Temel Çalışması Sürüyor

Vekiller Sahabe Camisini İnceledi

Sahabe Camisinin Temel Çalışması Sürüyor

Samsat İlçesinde bulunan Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretleri mevkiinde Adıyaman’ın en görkemli camisi olarak inşa edilen Sahabe Camii Külliyesinin temeli hızla yükseliyor.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, beraberinde AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Salih Fırat ve Mehmet Erdoğan ile birlikte Adıyaman’ın yeni sembollerinden biri olmaya aday olan ve Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini yansıtacak baraj manzaralı olarak inşa edilen Sahabe Camideki çalışmaları yerinde inceledi. Cami şerifin son durumu ve yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Sahabe alanında yürütülen çalışmalar ve camii şerifin bitirilerek hizmete sunulmasıyla birlikte Adıyaman’ın bir inanç merkezi olacağını dile getiren Vali Mahmut Demirtaş, “Camii inşaatımız seri bir şekilde devam ediyor. Bu yılın sonunda caminin kaba inşaatını bitirmeyi hedefliyoruz. 5 Bin metrekare alanda ilimizin en büyük camilerinden biri olarak inşa edilen Sahabe Cami tamamlandığında yaklaşık 15 bin kişi kapasiteli olacak ve buraya gelen insanlarımız muhteşem ve baraj manzaralı bir mekânda ibadetlerini yapmış olacaktır.

Sosyal donatı alanlarıyla caminin modern anlamda bir kompleks olacağını dile getiren Vali Demirtaş, “Sahabe Projesi çerçevesinde inşa edilen camimiz Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini yansıtacaktır. Bu alana ayrıca, Şehitlik, Araştırma Merkezi, Cami ve Revaklar, Hafızlık Kur’an Kursu, Lojman ve Misafirhane, Pansiyon, Şadırvan, Kafe-Restoran, Kurban Kesim Yeri, Dükkânlar, Otoparklar, Çeşmeler, Süs Havuzları, Piknik Masaları, Pergole ve Gölgelikler, WC’ler, Araç Yolları, Yaya Yolu ve Meydanlar, Yeşil Alan düzenlemeleri ve Ağaçlandırmalar yapılacaktır. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde dini gecelerde yapılan ibadet ve etkinlikler burada yapılmış olacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu