Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Ödeme yapılırsa, sular akmaya başlayacak

25 Haziran 2016 Cumartesi, 08:43

Samsatlı Çiftçilerin Elektrik Faizi Silinecek

Ödeme yapılırsa, sular akmaya başlayacak

 

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, borçlarından dolayı AKEDAŞ tarafından elektriği kesilerek tarlalarını sulayamayan Samsatlı çiftçilere sulama müjdesini verdi. Vali Erin, “Samsat Sulama Birliğinin 2,7 Milyon borcu bulunmaktadır. Her iki kurumla da yaptığım görüşmede bu borç ödenmeden ve yapılandırılmadan buraya elektrik verilmeyeceğini ifade ettiler. Ancak, her iki kurumda bugüne kadar tahakkuk eden faizden vazgeçeceğini ve ana borcun ödenmesi durumunda elektrik enerjisi verilebileceğini söylediler. Arkadaşlarımızın daha önce topladıkları bir miktar para var. İyi niyet göstergesi olarak da en azından bunu 100 bin TL’ye tamamlayıp, bu ödemeyi yaptığımız andan itibaren motorları çalıştırıp, sulama kanallarına su verilmiş olacaktır.” dedi.

Odeme-Yapilirsa-Sular-Akmaya-Baslayacak-(5)Geçtiğimiz hafta Adıyaman’a gelerek göreve başlayan Vali Abdullah Erin, Samsat İlçesini ziyaret etti.

Vali Abdullah Erin’i Samsat Hükümet Konağı önünde Kaymakam Kürşat Atak, Belediye Başkanı Yusuf Fırat, ilçe kurum amirleri, köy ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar karşıladı.

STK temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları ve Samsatlı çiftçilerle bir araya gelen Vali Abdullah Erin, sulama mevsimi ile birlikte Samsat Sulama Birliğinin elektrik borçlarından dolayı tarlasını sulayamayan Samsatlı çiftçilere birkaç gün içerisinde kanalların suyla buluşacağı müjdesini verdi.

Vali Erin, “Atatürk Barajında en fazla etkilenen ilçelerden bir tanesi de Samsat ilçemizdir. Eski Samsat su altında kalınca yeni Samsat kuruluyor. Bu süreçle birlikte Samsat ilçemiz bir sürü sorunla karşı karşıya kalıyor. Samsatlı çiftçilerimizin sulama mağduriyetini gidermek için göreve geldiğim 7-8 günlük süre zarfında bu konu ile alakalı 3 tane toplantı yaptık. Yaptığımız değerlendirme sonucu inşallah birkaç gün içerisinde Samsatlı çiftçilerimiz o sulama kanallarından o suyun aktığını görecektir. Devlet tarafından burada yapılan bir yatırım var. O yatırımın daha uzun süre atıl vaziyette bırakılmasına müsaade etme şansımız yoktur. Çiftçimizin de beklemeye tahammülü yoktur. Bugünden itibaren bu sorunu sahipsiz bırakmayacağız. Bu sorunun çözümü için bu sorunu ele alan bir valiniz var artık. Kısa süre içerisinde inşallah tarlalarınız suyla buluşmuş olacaktır. Bu sorun birike birike bugünlere gelmiş ve yumak haline gelmiştir. Bu konu ile alakalı TEDAŞ ve AKEDAŞ yetkilileri ile görüştüm. Samsat Sulama Birliğinin 2,7 Milyon borcu bulunmaktadır. Her iki kurumla da yaptığım görüşmede bu borç ödenmeden ve yapılandırılmadan buraya elektrik verilmeyeceğini ifade ettiler. Ancak, her iki kurumda bugüne kadar tahakkuk eden faizden vazgeçeceğini ve ana borcun ödenmesi durumunda Odeme-Yapilirsa-Sular-Akmaya-Baslayacak-(4)elektrik enerjisi verilebileceğini söylediler. Arkadaşlarımızın daha önce topladıkları bir miktar para var. İyi niyet göstergesi olarak da en azından bunu 100 bin TL’ye tamamlayıp, bu ödemeyi yaptığımız andan itibaren motorları çalıştırıp, sulama kanallarına su verilmiş olacaktır. Geri kalan borçta zaman içerisinde çiftçilerimize çok fazla yük teşkil etmeyecek şekilde bir ödeme planına bağlanacaktır. Bu işin bir tarafından DSİ, bir tarafında Kaymakamlık Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği, bir tarafında da Samsat Sulama Birliği olacak. Sulama Birliğinin geçmişte kötü yönetilmesinden kaynaklanan çok büyük bir güven kaybı var. Dolayısıyla bu süreçte Valilik olarak hem AKEDAŞ’a karşı hem de çiftçilerimize karşı güven duyabilecekleri bir mekanizma oluşturmamız gerek. Sulama problemini inşallah birkaç gün içerisinde çözebilirsek, Samsat ilçemizin diğer sorunlarının da buna bağlı olarak çözüleceğine inanıyorum. Vali olarak devletin haysiyetini, şerefini ve itibarını muhafaza etmek için zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Ama öbür taraftan da bir kardeşiniz olarak sürekli sizlerle iç içe olacağız. Siz mutlu olduğunuz zaman biz de mutlu olacağız. Samsatlı kardeşlerim Devletten şefkat, merhamet ve adaletten başka bir şey görmeyecektir” şeklinde konuştu.

Samsat halkıyla yaptığı görüşmenin ardından Vali Abdullah Erin, Atatürk Barajında bulunan Samsat Pompaj İstasyonuna geçerek incelemelerde bulundu.

Buradaki temaslarının ardından Vali Erin, Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin makamına geçerek dua etti. Sahabe Projesi kapsamında yapılan Sahabe Camii Külliyesi inşaat alanını gezerek, devam eden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz