İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Samsat’a Teknik Gezi

28 Mart 2017 Salı, 11:12

İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Samsat’a Teknik Gezi

 

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileriyle Samsat’a teknik gezi yaptı.

Ay başında meydana gelen depremde yapılarda hasar tespiti konusu üzerine yapılan gezide öğrenciler deprem sonrası hasar gören bina ve yapıları yerinde inceledi. Yapılan incelemelerin ardından öğretim elemanları ve öğrencilerimiz deprem sonrası hasar gören yapılarda oluşan hasarların en büyük nedeninin, yapıların inşa edildikleri tarihteki standart ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmemiş olduğu sonucuna ulaştı. Ardından ise depremde ortaya çıkan hasarın derecesi, mühendislik hizmeti almamış yapıların çokluğunu, bu tarz yapılarda inşaat yapım tekniği ve uygun malzeme kullanımı konularında eksikliklerin olduğunu tespit etti. Bu sonuçların ardından gezide öğrencilere bir binanın deprem dayanımı konusunda sadece gerekli profesyonel ve akademik birikimi olan inşaat mühendislerinin belirleyici konumda olduğu hatırlatılarak, öğrencilerde nitelikli yapıları talep eden bir bilinç oluşturulduğu kaydedildi.

Gerçekleştirilen geziden memnun kaldıklarını belirten öğrenciler, desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Şahan ve etkinliğe katılan diğer öğretim elamanlarına teşekkür etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz