Samsat

“Hasarlı binalara girmeyin”

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özdemir

“Hasarlı binalara girmeyin”

 

TMMOB Adıyaman Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Özdemir, 2 Mart’ta ilimizde meydana gelen depremi değerlendirerek, özellikle Samsat ilçesindeki vatandaşların hasarlı binalara girmemesini istedi.

TMMOB Adıyaman Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Özdemir, “2 Mart 2017 tarihinde yerel saatle 14.06’da  Adıyaman ilinin Samsat ilçe merkezine 1 km mesafede, AFAD Başkanlığı Türkiye Deprem Veri Merkezi Veri ağına göre 9.76 km. derinliğinde 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İlk bilgilere göre can kaybının olmadığı, ancak ilçe merkezi ve bağlı köylerde depremin hafif hasara neden olduğu görülmüştür. Deprem meydana geldikten sonraki ilk 1.5 saat içinde oldukça yoğun bir aktivite gözlenmiş olup büyüklükleri 1.4 ile 4.4 arasında değişen 100 adet üzerinde  artçı deprem gözlenmiştir. Artçı deprem aktivitesi devam etmektedir.” dedi.

Özdemir, “Depremin şiddeti Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) tarafından 7 olarak verilmiş olup, şiddet dağılımı haritasına bakıldığında Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde bile depremin hissedildiği görülmektedir.  Jeolojik olarak depremin özelliklerine bakıldığında MTA Genel Müdürlüğümüzün en son yayınladığı Türkiye Diri Fay Haritasında depremin herhangi bir fay üzerine düşmediği görülmesine rağmen episantır’ın yaklaşık 15 km. güneyinde Bozova Yaslıca yerleşim yerlerinden geçen ve diri fay haritasında Kuvaterner Fayı olarak isimlendirilen Bozova fayıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Aletsel dönemde depreme en yakın mesafe olarak 1981 yılında 5.0 büyüklüğündeki Adıyaman Gerger depremini söyleyebiliriz. Deprem aktivitesinin bir süre daha devam edeceği düşünüldüğünde vatandaşlarımızın hasarlı konutlarına girmemeleri can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu