Sağlık

Yılda 55 bin kişi kuduzdan ölüyor

Dünya Kuduz Günü

Yılda 55 bin kişi kuduzdan ölüyor

 

Adıyaman Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Esma Kılınç, Dünya Kuduz Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Esma Kılınç, “Kuduz, halk sağlığı tehdit eden ve eski çağlardan beri bilinen önemli bir enfeksiyondur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 55.000 kişi kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Özellikle Asya ve Afrika ile Latin Amerika’da hastalık yaygındır. Asya’da 31.000 kişi Afrika’da ise 24.000 kişinin kuduz hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir.  Sağlık Bakanlığına yılda yaklaşık 180.000 kuduz şüpheli temas insan olgusu bildirimi yapılmaktadır. Bildirilen bu olguların çoğunluğu da kuduzdan korumak için aşı programına alınmaktadır. Bu şekilde birçok kişinin hayatı kurtarılmakta olup ancak bazı yıllar 1 veya 2 insan kuduz hastalığından kaybedilmektedir.” dedi.

Kılınç, “Adıyaman’da 2013 yılında 797, 2014 yılında 512 (ilk 9 ay) kuduz şüpheli temas insan olgusu bildirimi yapılmıştır. Bildirilen bu olguların hepsi kuduzdan korumak için aşı programına alınmıştır.2013 yılında 32 serum uygulaması,2014 yılında 4 serum (ilk 9 ay) uygulaması yapılmıştır. Kuduzun öneminin anlaşılması ve hastalığa ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, 28 Eylül’ü “Dünya Kuduz Günü” olarak ilan etmiştir.” dedi.

Dr. Kılınç, “Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülmektedir. Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile de bulaşabilir. Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür. Köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından önemlidir. Beslediğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve toplumu kuduzdan koruyabiliriz.    Yukarıda sayılan hayvanlar tarafından ısırıldığında ya da tırmalandığında yara yeri hemen bol su ve sabunla en az 15 dakika süre ile yıkandıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna veya aile hekimlerine müracaat edilmelidir.  Hekim tarafından kuduz aşısı yapılması uygun görülerek aşı programına alınırsa aşıların zamanında ve eksiksiz olarak yaptırılması konusunda dikkatli olunmalıdır.  Unutmayalım kuduz, hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmadığından ve genellikle ölümle sonuçlandığından kuduz şüpheli temas durumunda özellikle yara bakımı ile kuduz aşısı ve kuduz anti serumu uygulamaları hayat kurtarıcıdır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu