Sağlık

Yeterli Su Tüketmeyen Halsiz Düşüyor

Yeterli Su Tüketmeyen Halsiz Düşüyor

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, Suyu Yeterince Tüketmemenin Birçok Zararının Olduğunu Belirterek, Günde 3 Litre Su Tüketilmesini Önerdi.

Yeterince su tüketilmemesinin halsizliğe ve dikkat dağınıklığına neden olduğu bildirildi.

Özel Ortadoğu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, su içmenin insan yaşamı için ön önemli öğelerin başında geldiğini belirterek, “Ancak günlük hayatta en ihmal ettiğimiz maddelerden de biridir. Çoğu insan sadece susadığı zaman su ihtiyacını giderir. Fakat asıl ihtiyacımız olan suyu vücudumuza almış olmayız. Suyu yeterince tüketmemenin ise birçok zararının olduğu araştırmalarla sabittir” dedi.

Yeterince su alınmaması durumunda oluşabilecek zararlar konusunda da bilgi veren Kolukırık, “Vücut metabolizması, yeterli su bulunmadıkça fonksiyonlarını sürdüremez. Vücut sıvısının azalmasına dehidratasyon denir. Yaşanılan dehidratasyon ise hafızada bozulma, dikkat dağınıklığı ve halsizliğe neden olabilir. Gün boyu yaşadığınız halsizliğin ve dikkat dağınıklığının nedenleri arasında suyu yeterince tüketmemeniz yer alabilir. O yüzden gün içerisinde içtiğimiz su miktarını gözden geçirmeliyiz” diye konuştu.

“Vücudumuzun ortalama yüzde 60’ını oluşturan suyun başta metabolizmayı düzenlemek olmak üzere birçok yararı vardır” diyen Kolukırık, bu yararları da şu şekilde açıkladı:

“Besinlerin sindirimi, bağırsaklardan emilimi ve hücrelere taşınması su ile gerçekleşir. Suyu yeterince tüketmediğiniz zaman kabızlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Vücudumuzda oluşan toksik maddelerden ancak yeterince su tüketerek arınabiliriz. Su, iyi bir detoks kaynağıdır. İhtiyacımız kadar su tüketmek metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu da vücuda aldığımız enerjinin daha hızlı yakılmasına neden olacaktır. Yemek yedikten sonra doymadığımızı hissediyorsak 1 bardak su içtiğimizde bu hissimiz ortadan kalkacaktır. Bu da daha az kalori almamıza neden olacaktır. Aynı şekilde yemek yemeden önce 1 bardak su tüketmek de daha az porsiyonlar tüketmemizi ve sofradan tok kalkmamızı sağlar. Su tüketimiyle cildin nem dengesi arasında pozitif bir ilişki vardır. Yapılan araştırmalarda yeterince su tüketen insanların cildinin daha düzgün ve daha esnek olduğu gözlenmiştir.”

“Ne kadar su içmeliyiz” sorusunu da yanıtlayan Kolukırık, bu konu hakkında da şunları söyledi:

“Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Her insanın metabolizma hızına, harcadığı enerjiye, yaşına ve cinsiyetine göre su gereksinimi farklıdır. Bunun yanında sağlıklı bir yetişkinin günde ortalama 2.5-3 litre su içmesi önerilir. Yeterince su içip içmediğimizi idrar renginden anlayabiliriz. Açık sarıysa su tüketimimiz normal, koyu sarıysa bu daha fazla su içmemiz gerektiğine işarettir.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu