Sağlık

Uzmanlardan Gribal enfeksiyon uyarısı

Uzmanlardan Gribal enfeksiyon uyarısı

 

Adıyaman’da uzmanlar gribal enfeksiyon hastalığı konusunda uyarıda bulundular.

Havaların soğumasıyla birlikte uzmanlar da vatandaşları gribal enfeksiyonlara karşı uyarıyor.

Virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığın toplumun yüzde 1’ini etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdiler.

Toplumun yüzde 10’undan fazlasını etkilemesinin ise bir grip salgını anlamına geldiğine dikkat çeken Uzmanlar, şunları kaydettiler:

“Grip, tüm dünyada, işe devamsızlığın yüzde 10’undan sorumlu enfeksiyondur. ezle gibi, hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas, tokalaşma sonrasında kolaylıkla bulaşır. Enfekte olanlar enfeksiyon başlamadan 2 gün öncesinden başlayarak semptomlar başladıktan 7 gün sonrasında kadar virüs yayarlar. Bu süre içinde duyarlı kişiler için enfekte olma riski yüksektir. Dünya nüfusunun tahmini olarak yüzde 10’u ila yüzde 20’si her yıl gribe yakalanmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı doktor ender şahin yaptığı açıklamada; gribal enfeksiyonları kesinlikle küçümsemeyin. İlk başta bir baş ağrısıyla başlar ama ardından daha büyük hastalıkları kendiyle getirebilir”(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu