Sağlık

Unutkanlığı önlemek için yürüyün

Unutkanlığı önlemek için yürüyün

 

Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı ve Beyin Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doc. Dr. Süleyman Kılınç, son zamanlarda çağın hastalıklarından biri haline gelen unutkanlık hakkında açıklamada bulundu.

Kılınç, yaptığı açıklamada, modern tıpın ilerlemesiyle beraber yaşam süresinin uzadığını belirterek, bunun dezavantajları olduğuna dikkat çekti.

“Yaşam süresinin uzaması ilk başta hoş güzel bir şey gibi gözüküyor ama yaşamın uzaması beraberinde ciddi sorunları getiriyor” diyen Kılınç, bu konuda ciddi hastalıklarında beraberinde geldiğini, bunların başında da Alzheimer olarak bilinen unutkanlığın geldiğini söyledi.

Kılınç, “Son zamanlarda popüler olan medyada da iletişim ağlarında sıklıkla karşılaştığımız bellek sorunları Alzheimer  dediğimiz unutkanlık son derece sık görülmeye başladı. Bir nevi Alzheimer  dediğimiz beynin yaşlanması olarakta tarif edebiliriz. 60 yaş üzerinde Alzheimer hastalıklarında sıklıkla bir artış var. 60 yıl sonrası her 5 yılda bir ikiye katlanıyor. 90 yaşına geldiği zaman insanların yarısı neredeyse bu unutkanlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Tabi bu hastalıkların ön belirtileri nelerdir, nasıl fark edebiliriz diye düşündüğümüzde bir takım belirtileri vardır. Bellek kayıplarını izlemek en erken bulgulardan bir tanesidir. Özellikle yeni öğrenmiş bilgilerin unutulması isimlerin, randevuların tabiî ki zaman zaman herkes bunları unutabiliyor. Ama bunlarda sıklıkla oluyor. Günlük işlerin yapılmasında zorluk çekmek, sıradan aktiviteleri yapmakta zorluk çekebilir. Yemek yapmayı beceremeyebilir. Ev işlerini yapamaz. Bir diğer belirtilerden bir tanesi konuşma güçlüğü  zamanla yer kavramlarını karıştırması hangi gün nerede olduğunu fark edemeyebilir. Eşyanın yerlerini şaşırması anahtarın, cüzdanını nereye koyduğunu unutması dediğim gibi bunlar zaman zaman rutin hayatta insanlar unutabiliyor fakat bahsettiğimiz Alzheimer çok sıklıkla oluyor. Ani ruhi dalgalanmalar, ani kızmalar, ani Sevinçler kişilik değişiklikleri şüphecilik, korkaklık bunlar sıklıkla gördüğümüz belirtiler. Bunları tespit ettiğimiz taktirde veya fark ettiğimiz taktirde ilgili uzman arkadaşa hastalarımızın bir an önce başvurmalarında yarar var” dedi.

 

Alzheimer’den korunmanın yolları

Alzheimer’ın korunmanın yollarına da değinen Kılınç, şunları kaydetti:

“Diğer hastalıklarda olduğu gibi Alzheimer  da korunmak için bir takım yapmamız gerekenler var. Bunların başında hergün egzersiz yapılması, özellikle yürüyüşü çok tavsiye ediyoruz. Tempolu yürüyüşü öneriyoruz. Özellikle dakikada 100 adımdan aşağı olmaması tabi farklı rakamlar var. Günde 5 bin adım diyen var. 7 bin adım diyen var ama yürüyüş çok önemli bir koruyucudur. Bir diğer olay sosyal olmak, sosyal faaliyetlerde bulunmak, bir nevi bu hastalığın geciktirici etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğeri ize yağlardan uzak durmak, daha çok zeytin yağlarına ağırlık vermek gerekir. Kiloyu normal değerlerde tutmak Akdeniz diyeti dediğimiz daha çok sebze ağırlıklı, meyve ağırlıklı, zeytin yağlı ağırlıklı, tahıl ağırlıklı bir  beslenme uygun miktarda kullanılmalıdır. Bunları yaptığımız taktirde çok daha verimli topluma insanlara faydalı olacağını düşünüyorum”(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu