Sağlık

Umke Görevlilerine Teorik ve Uygulamalı Eğitim

Umke Görevlilerine Teorik ve Uygulamalı Eğitim

Adıyaman Sağlık Müdürlüğü tarafından 20 sağlık personeline teorik ve uygulamalı olarak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) eğitimleri veriliyor.

Adıyaman Sağlık İl Müdürlüğü toplantı salonunda 1 hafta boyunca düzenli olarak devam edecek eğitimde 20 sağlık personeline 4 gün teorik ve 3 gün ise, uygulamalı eğitim verilecek.

Konuyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Adıyaman Sağlık İl Müdürü Emin Taş, “Bakanlığımız tarafından 81 ilde uygulanan UMKE Ekipleri ilimizde de kurulmuş bulunmakta. Yaklaşık 4 yıldır bu faaliyetlerimiz devam etmekte. Bugünde il sağlık müdürlüğünün toplantı salonunda Gaziantep’ten gelen eğitimci arkadaşlarımızın koordinasyonunda UMKE’de bulunan arkadaşlarımıza teorik ve uygulamalı eğitimler verilmekte. Yaklaşık 1 hafta sürecek olan eğitimin 4 günü teorik son 3 günü ise, pratik uygulamalarla sürecek. Buradaki temel amaç, UMKE’nin bilgi, beceri ve tecrübelerini artırmaya dönük eğitimlerdir. Aslında UMKE’nin ülke genelinde bilindik bir duruma geldiğini biliyoruz. Özellikle afet ve deprem felaketlerinde acil müdahale ekipleri olarak görev almakta yurt içinde ve yurt dışında birçok faaliyetleri bulunmakta. Şuan 20 kişilik bir ekip eğitim almakta ama il genelinde 50 kişinin üzerinde gönüllü UMKE arkadaşlarımız bulunmakta” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Afet ve UMKE Birim Sorumlusu Filiz Aslan, “Eğitimimiz 3 gündür devam etmekte ve eğitim 1 hafta sürecek. Eğitimin son 3 gününde kamplar gerçekleştireceğiz. Arkadaşlar bu işe gönüllü olarak katılıyor ve arkadaşlarımız bu işe girdikten sonra bizler onları zorlu bir eğitime tabi tutuyoruz. Ve bu zorlu eğitimler sonucunda afetçi sağlık personelleri olarak hizmet veriyorlar. Gönüllü arkadaşlarımızın hepsine burada olmalarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu