Sağlık

Tıp Fakültesindeki Yangın Korkuttu

Hastalar zarar görmeden tahliye edildi

Tıp Fakültesindeki Yangın Korkuttu

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Çıkan Yangın Paniğe Neden Oldu. Hastanede Çıkan Yangının Ardından Tüm Hastalar Başka Hastalara Tahliye Edildi. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Hastanenin 2. katında akülerden doğan kısmi bir yangın. Sadece UPS’lerin bulunduğu bu odada oldu. Elektrik arızasına dayalı yangın olduğundan kesif kokulu ve dumanlı olduğundan zemin kata kadar hissedildi. Hastaların bulunduğu kısımla ilgisi yok. Hastalarda bir sıkıntı yoktur.” dedi.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek-3 binasında çıkan yangın paniğe neden oldu.  Edinilen bilgiye göre, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi ( Ek-3 binası)nın zemin katında bulunan, sistemi besleyen aküler patladı. Akülerin patlaması yangına neden oldu. Yangının büyümesi ve dumanların yayılması hastanede paniğe neden oldu. Hastane çalışanlarının hızlı ve zamanında hasta nakillerini yapması olası bir faciayı önledi.

Yangınla birlikte olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi. Hastanenin bodrum katında bulunan akülerin patlaması nedeniyle çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın çıkan bölümde elektriklerin kesik olması ve dumanlardan dolayı itfaiye ekipleri yangına müdahale etmekte güçlük çekti. Uzun süren müdahalenin ardından yangın kısmen söndürüldü ancak binayı saran dumanlar paniğe neden oldu.

Hastane çalışanları yatan hastaların tahliyesini seri bir şekilde yaptı. Hastalar sedyeler ve tekerlekli sandalyelerle bahçeye çıkartıldı. Hastane bahçesine yönlendirilen onlarca ambulans sürekli hasta tahliyesi yaptı. Tahliye edilen hastalar Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binasına sevk edildi.  Hasta ve hasta yakınları yaşadıkları şok nedeniyle tedirginlikleri yüzlerine yansıdı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, “Hastanenin -2 katında akülerden doğan kısmi bir yangın. Sadece UPS’lerin bulunduğu bu odada oldu. Elektrik arızasına dayalı yangın olduğundan kesif kokulu ve dumanlı olduğundan zemin kata kadar hissedildi. Hastaların bulunduğu kısımla ilgisi yok. Hastalarda bir sıkıntı yoktur. Yangının kontrol altında tutulması için binada elektrik sistemi çalıştırılmıyor. Elektrik sistemi çalıştırılamadığından hastalar diğer hastanelere sevk edildi. Yangının meydana geldiği odaya gittim. Dumanların bitmesi lazım. Elektrik sistemi çalışmadığından, yanık gazlı hava tahliyesi yapılamıyor. Bu gazlar çekildikten sonra, gerekli tamiratlar yapılacak. Keza konuyu tüm detayı ile soruşturacağım. Endişe edilecek bir durum yok. Adıyaman İtfaiyemizi de tebrik ediyorum. İşin bir elektrik yangını olduğu bilincinde hareket etmişler. Bu çok önemli. Gerekli doğru müdahaleler yapıldı. Sorun yok.

Diğer taraftan, böyle bir olayda olaydaki hassasiyete uygun biçimde Adıyaman Sağlık Sisteminin tüm imkanlarını çok kısa sürede seferber edilebilmesi de şayanı dikkattir. İl Müdürü ve Kamu Hastaneler Birliği Yönetimi de takdirin ötesindedir. İl Sağlık Sistemi kapasitesi de çok iyi bir sınav verdi.

Bir kavram kargaşasını da açık etmek lazım; vuku bulan olay UPS’lerin olduğu odada söz konusu teçhizatta olmuştur. Trafo ile bir alakası yoktur. Trafo çok farklı bir şeydir.” dedi.

Yangın yerine Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz ve diğer yöneticiler hastaneye geldi.

Prof. Dr. Mehmet Turgut, hastaların sorunsuz bir şekilde tahliye edildiğini belirterek, “Kesik bir duman olduğunu gördük. Yangın olduğunu fark ettik; sistem odasından fark edince önce kapıları açtık. Yangın yerine itfaiyeyi çağırdık. Tüm hastaları el birliği ile tahliye ettik. 10 çocuğumuzu hastanemizin diğer binasına, kalanlarını ana binaya gönderdik. Hastalarımızda sıkıntı yok. Yangın söndürüldü, soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi. Yangınla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu