Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Tarlada Diş Sağlığı Hizmeti

13 Temmuz 2015 Pazartesi, 09:13

Tarlada Diş Sağlığı Hizmeti

 

Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep Gibi İllerden Yozgat’a Mevsimlik Tarım İşçisi Olarak Gidenlere Koruyucu Diş Sağlığı Hizmeti Veriliyor.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü aldığı mobil diş ünitesi ile güneydoğu illerinden gelip Yozgat’ta çalışan mevsimlik tarım işçilerine diş sağlığı hizmeti veriyor.

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile ortak yürütülen projede çadırda yaşayan tarım işçilerini ziyaret eden sağlık ekipleri çocukların dişlerini kontrol edip, diş çekiyor, dolgu yapıyor, çürümeyi engelleyen florjel sürüp, diş fırçası ve macun dağıtıyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesine bağlı Sekili köyü yakınlarında arazide kurulan çadır yaşayan tarım işçilerini ziyaret eden sağlık ekipleri burada 3-15 yaş grubu çocukların dişlerini kontrol edip çekilmesi gereke çürük dişleri çekti, dolgu yapılması gerekenlerin dolgusunu yapıp, sağlıklı dişlere sahip çocuklara ise diş çürümesini önleyen florjel sürdü.

Proje yürütücülerinden Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tedavi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil, Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortak yürütülen program ile ilk defa mobil diş ünitesi ile kırsal alanda kalan tarım işçilerine diş sağlığı hizmeti sunduklarını belirterek, “Tarım İşçileri 3 milyonu bulan bir nüfus, özellikle güneydoğu ve doğu bölgelerinden gelen vatandaşlarımızı içeriyor.  Türkiye’nin tarım politikasına çok ciddi bir rolleri var ve yalnızca halk sağlığı müdürlüğü olarak ta bakanlık bu işin üzerinde duruyor. Türkiye’de ilk defa burada şuanda koruyucu diş sağlığı anlamında 3-15 yaş arası çocuklar hedeflenerek bir şeyler yapıldı” dedi.

Çadırlarda yaşayan çocukların muayene edildiğini ifade eden Dülgergil, “Bu standart bir muayene formatı değil, Dünya Sağlık Örgütünün 2013 yılında en son yayınladığı muayenen formatında çocuklar muayene ediliyor. Bu önemli bir çalışma çünkü bakanlığa ham ve özgün veri veriyoruz. Yani bu çocukların, kaç tanesinde ne çürük var değil yalnızca, bu çocukların diş eti problemleri nedir ve bu çocukların acil tedaviye ihtiyaçları var mı  bununla ilgi skorlama yapıyoruz. Nereden geldikleri ile ilgili skorlama yapıyoruz buda önemli çünkü büyük bir kısmı Şanlı Urfa, Adıyaman, Gaziantep bunun gibi değişik bölgelerden, köyleri farklı oluyor, ilçeleri farklı oluyor. Bu yapıldıktan sonra, hiçbir çürüğü yoksa çocuğun yalnızca diş fırçası veriliyor. Ayak üstü hijyen eğitiminde sonra gönderiliyor. Ama bir tane bile çürüğü varsa, süt dişi çürüğü dahi olsa mutlaka yüzde 5’lik sodyum florür diye yani vernik diye tabir ettiğimiz bakanlığından geçen yıldan itibaren  5 yaş grubu için anaokullarda başladığı programda kullandığımız aynı korucu uygulama çocuğa sürülüyor” diye konuştu.

Mobil diş ünitelerin bu konuda çok büyük işe yaradığını vurgulayan Dülgergil, “Uzun zamandan beli çadırlarda kalıp ağız diş sağlığı konusunda yeterince hizmet alamayan şehirden uzakta olan bu çocuklara hiç olmazsa acil tedavi anlamında neler yapabiliriz ile ilgili bir şey denemek istedik dün itibari ile ve burada bu cihazı kullanmaya başladık.  Havanın biraz sıcak olmasına rağmen bir kere süt dişi çekimleri yapıldı. Çünkü enfeksiyona sebep çok ileri çürükler. Çocuklarda apseye kadar varan çok ciddi enfeksiyonlara sebep oluyor. İkincisi daimi diş çürükleri meşhurdur. Daimi diş çürüklerine burada dolguda yapıldı. Daha önceden çürümüş dişlere sahip çocukların yeni dişleri yani daimi dişleri çürümesin diye koruyucu yöntemde yapıldı. İnşallah benzer bir uygulamayı ağustos ayı eylül ayı başı gibi tekrarlarsak biz gerçekten bir şey yapmış diye bileceğiz. Önemli olan devamlılık ve biz bunu devam ettirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan’da Sağlık Bakanlığı’nın sağlık uygulamaları kapsamında, Koruyucu Ağız Diş Sağlığı uygulamalarının bir parçasını uyguladıklarını belirterek, “ Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tedavi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil hoca’nın rehberliğinde çalışma başlattık.  Bu hafta, iki günlük bir programla mevsimlik tarım işçileri diye tabir ettiğimiz, işçilere yerlerinde Ağız Diş Sağlığı uygulamaları ve bakım hizmetleri verilmesiyle ilgili çalışma başlattık. Dülgergil hocamız, yanındaki bir asistanı ile sekiz  diş hekimliği fakültesi öğrencisi ile birlikte Hak Sağlığı müdürlüğümüze bağlı diş hekimi arkadaşlarımızla birlikte   bu uygulamaları gerçekleştirdiler. Buradaki amacımız özellikle koruyucu ola bilmek, önleye bilmek yani çürük olduktan sonra tedavisi tabii ki meşakkatli zor ama öncelikle çürük olmaması için neler yapıla bilir işte florjel uygulamaları, vernik uygulamaları ve basit çürükleri de zamanında dolgularla yine süt dişlerindeki çürükleri tespit edilenleri çekerek onların enfeksiyon kapmasını önlemek şartıyla tedavinin bir parçası olarak hizmet etmek istiyoruz.  Buraya gelip bu şekilde katkı veren hocamıza ve ekibine de teşekkür ediyoruz. Önemli olan devamlılık bunlar sadece bir tespit, bir başlangıç. Sürekli olduğu zaman anlamı olacak. Biz Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bu uygulamalarımızı belli periyotlarda devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencisi Merve Ulu’da, Hocanın muayene yaptıklarını hangi işlem gerekiyorsa gezici mobil aracıyla, diğer diş hekimlerinin yardımıyla çocukları tedavi ettiklerini belirterek, “İnşallah uzun süreli gidecek, güzel olacak. Çocuklar çok mutlu oldular çok sevindiler” dedi.

Tarım İşçilerinden Ömer Ateş’de yapılan hizmetlerden dolayı sağlık ekiplerine teşekkür ederek, “Devletimiz sağ olsun, ayağımıza kadar gelip bizlerle ilgileniyorlar. Bugün çocuklarımızın dişlerini kontrol ettiler. Fırça verdiler, dişlerine bakım yaptılar, dolgu yaptılar. Bu zaman kadar böyle bir şeyle karşılaşmadık. İlk defa burada yapıyorlar. Sağlıkçı arkadaşlardan Allah razı olsun, bizle ilgilendiler. Devletimize teşekkür ederiz” diye konuştu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz