Sağlık

Suriyeliler Sağlık Taramasından Geçiriliyor

 

Suriyeliler Sağlık Taramasından Geçiriliyor

 

Suriye’de meydana gelen iç karışıklık sonucu ülkemize sığınmacı olarak gelen ve çadır kent dışında ilimize yerleşen Suriyeliler sağlık taramasından geçiriliyor.

Adıyaman Valiliği koordinesinde, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünden oluşan 6 kişilik grup çadır kent dışında Adıyaman merkez ve ilçelerinde yaşamlarını sürdüren Suriyelilerin evlerini ziyaret ederek, sağlık taraması başlattı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, “Olası salgın hastalıkların önüne geçilmesi amacıyla çadır kent dışında Adıyaman merkez ve ilçelerinde yaşamlarını sürdüren Suriyeli vatandaşlara yönelik sağlık taraması başlattıklarını kaydederek, “Çadırkent dışında merkez ve ilçeler ile köylerde yaşayan Suriyelilerin tamamını sağlık kontrolünden geçiriyoruz. Şu ana kadar 1536 aile olmak üzere toplam 6297 Suriyeliyi sağlık taramasından geçirdik. Taramaya Doktor, Hemşire, Sağlık Memurları ve İl Göç İdaresi Uzmanlarından oluşan 6 kişilik 2 grup katılıyor. Gezici sağlık ekiplerimiz rahatsızlığını tespit etikleri Suriyeli yabancı misafirlere tıbbi destek vererek ilaç tedavisi uyguluyor. Ayrıca, Valilik olarak onlara yardımcı olabilmek amacıyla ihtiyaç ve sorunlarını tespit ederek önümüzdeki günlerde gıda yardımında bulunacağız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekten çok büyük bir devlettir. Türkiye, tarih boyunca kendisinden destek bekleyen mazlumlara aidiyeti ne olursa olsun her zaman yürek kapılarını açık bırakmıştır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu