Sağlık

“Sporu ihmal etmeyin”

29 Eylül Dünya Kalp Günü

“Sporu ihmal etmeyin”

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.Mustafa Kutlu, 29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıklı kalmak ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinden uzak durmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.Mustafa Kutlu, “Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2008 yılında 57 milyon kişi ölmüş ve tüm ölümlerin % 63’ü bulaşıcı olmayan hastalıklar sonucunda meydana gelmiştir. Dünyada her 3 kişiden 2’si bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde ise her 3 kişiden biri (17,3 milyon kişi ) kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölmüştür. Bu ölümlerin 7,3 milyonu kalp krizine bağlıdır. Beklenenin aksine ölümlerin % 80 ‘i iyi gelir düzeyi olan ülkelerde değil, düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde gerçekleşmiştir.  Kadınlarda risk düzeyi erken yaşlarda daha düşük iken, yaşın ilerlemesi ile risk artmakta, hastalıktan kadınlar ve erkekler eşit olarak etkilenmektedir.” dedi.

Kutlu, “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 23,3 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.  Davranışsal risk faktörleri koroner kalp hastalığının % 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Obezite, alkol tüketimi, sigara kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon, hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında büyük rol oynuyor.” dedi.

Sağlıklı kalmak ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinden uzak durmak için dikkat edilmesi gereken noktalrıda Kutlu şöyle açıkladı;

“Spor yapmayı asla ihmal etmemeliyiz. Kalp damar hastalıklarından korunmak için günlük programınıza fiziksel aktiviteyi dâhil edin. 30 dakikalık bir fiziksel aktivite bile kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Sigara ve alkolden uzak durmalıyız. Sigara kullanımını bıraktığınızda koroner kalp hastalığı riskiniz bir yıl içinde yarıya inecek ve zaman geçtikçe normal düzeye geri dönecektir.

Stresten uzak durmalıyız. Her ne kadar stres, kalp hastalıkları ve felç için direkt bir risk faktörü olarak gösterilmese de; kalp hastalıkları için risk faktörleri olan sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme ile ilişkilidir.

Besin tüketiminde mümkün olduğu kadar doğal gıdalarla beslenmeye çalışın. Yeterli sebze-meyve tüketin. Diyetinizdeki tuz, şeker ve yağ miktarını azaltın ve bu alışkanlığınızı devam ettirin.

Sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun; kilo kaybı, özellikle de tuz alımının azaltılmasıyla birlikte, kan basıncının düşmesini sağlar; yüksek kan basıncı, inmenin birinci sıradaki risk faktörüdür ve tüm kalp hastalıkları ve inmelerin yaklaşık yarısının en önemli nedenidir.

Kardiyovasküler riskimizi öğrenelim. Genel riskinizi bilirseniz, kalp sağlığınızı iyileştirmek için özel bir eylem planı oluşturabilirsiniz. Kan basıncınızı, kolesterol ve şeker düzeyinizi, bel-kalça oranınızı ve vücut kitle indeksinizi  ( VKİ ) ölçebilmek için Aile hekiminizi ziyaret edin.

Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde. Sağlıklı bir yaşam için kalbinizi koruyunuz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu