Sağlık

Solunum hastalarına müjde

Eğitim Araştırma Hastanesinden Bir İlk: İLA Uygulaması

Solunum hastalarına müjde

 

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde Akut Respiratuar Distress Sendromu (ARDS) tanısı ile takip edilen hastaya Adıyaman’da ilk defa yapılan bir uygulama ile İnterventional Lung Asist (İLA) takıldı.

Anestezi ve Reanimasyon Bölümü ve Kalp Damar Cerrahi Bölümü’nün ortak kararı ile hasta mekanik ventilatörden ayrılıp kendi solunumunu gerçekleştirmesi sağlanmış ve bu uygulama ile 28 gün süren tedavi sonucu uygulama başarıya ulaşmış, solunum desteği ihtiyacı kalmayan hasta yoğun bakım ünitesinden servis takibine alınmıştır. Bu uygulama ile Anestezi ve Reanimasyon Bölümü doktorları Hatice Kuşderci, Ülkü Sabuncu, Öznur Uludağ, Ruslan Abdullayev, Ömer Burak Küçükebe ve Kalp ve Damar Cerrahisi doktoru Timuçin Sabuncu şehrimizde yeni uygulamayı başlatmış oldu.

Diğer taraftan Türk Anestezi ve Reanimasyon Derneği (TARD) 25-29 Ekim 2014 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 48. Ulusal Kongresi-Tark 2014 bilimsel programı dâhilinde yapılan E-poster yarışmasında Üniversitemiz Eğitim Araştırma Hastanesi’nin hazırlamış olduğu “Akut Respiratuar Distress Sendromlu Hastada İnterventional Lung Assist Uygulaması” başlıklı çalışma birincilik ödülüne layık görüldü. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, bu uygulamanın gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen başta Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü olmak üzere, uygulamayı yürüten hastane yönetimine ve uygulamayı sabırla takip eden doktor arkadaşlarına, yoğun bakım ekibine ve emeği geçen herkese teşekkür ederek Üniversitemiz ve hastane bünyesinde başarılı uygulamaların devamını diledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu