Sağlık

Soğuk Havalarda Göz Kuruluğuna Dikkat

Soğuk Havalarda Göz Kuruluğuna Dikkat

 

Dünyagöz Gaziantep’ten Opr. Dr. Murat Aksoy, göz kuruluğunun kuru ve soğuk havalarda artacağı uyarısında bulundu. Opr. Dr. Murat Aksoy, “Özellikle soğuk hava koşullarında spor yapan kişilerde gözde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu belirtiler çok yaygın olduğu halde farkında olmadığımız kuru göz hastalığını işaret edebilir” ifadesini kullandı

Kuru ve soğuk havalar, göz kuruluğunu tetikliyor. Kuru gözün dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen ve göz doktoruna başvurularında görme azlığından sonra ikinci sırada yer alan çok yaygın bir durum olduğuna dikkat çeken Dünyagöz Gaziantep’ten Opr. Dr. Mmurat Aksoy, hastalığın kış aylarında da can sıktığını bildirdi.

 

Kadınlarda daha sık görülüyor

Göz kuruluğunun gözyaşının düzgün ya da yeteri kadar üretilemediği ya da buharlaşmasının arttığı durumlarda yaşanan bir sorun olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Murat Aksoy, kuru ve soğuk hava koşullarında gözde yanma, batma, kızarıklık ve bulanık görme gibi semptomlar görülmesinin hastalığın göstergesi olduğunu söyledi. Kuru gözün erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizen Opr. Dr. Murat Aksoy, “Özellikle menopoz dönemindeki kadınlar arasında yaygındır. Günümüzde kontakt lens kullanımının yaygınlığına bağlı olarak giderek artan sayıda erkekte ve gençte de göz kuruluğuna rastlanmaktadır” dedi.

 

Uzun süre TV izlemek göz kuruluğu sebebi

Klimalı ortamların göz kuruluğunu artırabileceğini vurgulayan Opr. Dr. Murat Aksoy, hastalığa önlem olarak hava nemlendiricilerinin kullanılabileceğini söyledi. Opr. Dr. Murat Aksoy, çok uzun süre televizyon seyretmek, bilgisayar karşısında çalışmak ya da oyun oynamak gibi alışkanlıkların göz kuruluğunu artırabileceğini sözlerine ekledi.

 

Tedavi için suni gözyaşları kullanılıyor

Opr. Dr. Murat Aksoy, göz kuruluğu hastalığının tedavisini ise şöyle anlattı: “Kuru göz hastalarına öncelikle yerine koyma tedavisi uygulanır. Suni gözyaşları ve jellerle göz yüzeyini ıslatmaya yönelik tedaviler verilir. Bunlar çoğu zaman az ya da orta derecedeki basit göz kuruluğunda yeterli olur.” Daha ileri durumlarda ise farklı ilaç tedavileri ya da ‘punktum tıkacı’ denilen bir yöntemin uygulanabileceğine işaret eden Opr. Dr. Murat Aksoy, bu yöntemle gözyaşı kanalına tıkaç takılarak gözyaşının kanala akmasının engelleneceğini ve gözyaşının gözde daha uzun kalmasının sağlanacağını belirtti.

Mesleği ya da eğitimi gereği uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda kalan hastaların takviye suni gözyaşları kullanabileceğini aktaran Opr. Dr. Murat Aksoy, ancak bu suni gözyaşlarının bilinçsizce alınmaması ve mutlaka bir hekim tarafından önerilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

 

Schirmer testiyle teşhis ediliyor

Göz kuruluğunun tanısında hastanın öyküsünün çok önemli olduğunu vurgulayan Opr. Dr.  Murat Aksoy, kuru göz şüphesinin mutlaka muayene bulgularıyla desteklenmesi gerektiğine işaret etti. Göz muayenesi dışında Schirmer testi, gözyaşı ozmolaritesi gibi göz testleriyle de hastalığın teşhis edilebileceğini belirten Opr. Dr. Murat Aksoy, bu testin içeriğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Schirmer testinde gözyaşının miktarı değerlendirilirken, doktor tarafında yapılan bazı testlerle de kalitesi değerlendirilir”

Opr. Dr. Murat Aksoy, gözde yabacı cisim hissi, batma, kaşıntı, sulanma, ışığa karşı aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan “göz kuruluğu” hastalığına karşı alınabilecek önlemlerle ilgili şunları söyledi: “Bilgisayarda çalışmaya zaman zaman ara verilmesi iyi olur. Kuru göz sorunu olan kişiler 30-45 dakikada bir bilgisayarda çalışmayı bırakıp gözlerini dinlendirmeli. Bilgisayar ekranının göz seviyesinin altında olmasına dikkat edilmeli.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu