Sağlık

Soğuk algınlığına C vitaminli çözüm

Hekimler Soğuk Algınlığına Karşı Uyarıyor

Soğuk algınlığına C vitaminli çözüm

 

Aile Hekimi Dr. Mehmet Rahmi Kılıç, soğuk algınlığına karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Aile hekimi Dr. Mehmet Rahmi Kılıç, kalabalık ortamların hastalıkların daha sık görülmesine sebep olduğunu söyledi. Kılıç, “Halk arasında soğuk algınlığı veya üşütme şeklinde adlandırılan hastalık, doktorlar tarafından viral üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinir. Hastalığın üşüme veya üşütmekle ilgisi olmayıp, bahar ve kış gibi soğuk mevsimlerde salgınlar yapan virüslerin neden olduğu hastalıklardır. En sık rastlanan etkenleri Rhinovirus  Respiratory syncytial virus, Coronavirus, Influenzae virüsü, Parainfluenzae virüsü ve Adenovirus’tür. Griple soğuk algınlığı bazen birbirine karıştırılır. Grip influenza adı verilen bir virüse bağlı olarak soğuk mevsimlerde ortaya çıkan bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Burun Akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, aksırık, kuru öksürük griple soğuk algınlığının ortak belirtileri olabilir. Gribi soğuk algınlığından ayıran belirtiler ise kas ve eklem ağrısı, halsizlik, yüksek ateş ve baş ağrısının olmasıdır. Çocuklarda 2 yaş altında ateş görülebilir. Soğuk algınlığına neden olan virüsler enfekte kişinin salyasına temas etme sonucu bulaşır. Aksırma ve öksürme ile de salyanın solunum yollarına bulaşması da mümkündür. Hastalığın bulaşmasını önlemede en etkin yöntem el yıkama ve gerekirse maske kullanmadır. Doktorların çoğu soğuk algınlığı geçiren hastasına C vitamini tavsiye ediyoruz veya bu vitamini içeren gıdaları hastalık sırasında bolca tüketmesini öneriyoruz. Ancak bu konuda yapılan klinik araştırmaların çoğu C vitamininin soğuk algınlığı belirtilerini azaltmada yararını gösterememiştir. Buhar solumanın soğuk algınlığındaki etkinliği bilinmemektedir. Bununla birlikte soğuk mevsimlerde ev içinde nem oranının yüzde 40’ın altında olmamasına dikkat edilmelidir. Soğuk algınlığı grip, nezle, virüslere bağlı bir enfeksiyon olduğundan antibiyotik kullanımının tedavide yeri yoktur. Fakat destekleyici önlemlerle bu dönem daha rahat atlatılabilir. Eğer gribal enfeksiyon varsa ilk 48 saat içerisinde alınacak antiviral tamiflu, zanamivir vb tedavi gribal enfeksiyon süresini ve şiddetini azaltabilir” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu