Sağlık değil sağlıksızlık

16 Haziran 2015 Salı, 10:33

400 yataklı hastane, vatandaşın umudunu kırdı

Sağlık değil sağlıksızlık

 

Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi, vatandaşa sağlık hizmeti sunması gerekirken, sağlıksız ortamıyla adeta hastalık saçıyor. Kirli ve sağlıksız hastanenin görüntüleme hizmetleri de görüntülemeyecek kadar uzun bir zamana yayılıyor. Vatandaş ölmezse, aylar sonra (6 ay sonrasına) görüntüleme sonucunu alacak, ölmezse doktora gösterecek ve ölmezse şifa bulacağı bir süreç başlayacak.Saglik-Degil-Sagliksizlik-(8)

Adıyamanlıların umudu olan 400 Yataklı Devlet Hastanesi açıldı ama Adıyamanlıların umudu olmak yerine umutsuzluğu oldu. Hastanede randevu almak mümkün değil. Sıra matik çalışmadığı için ne zaman sıranızın geleceğini bilmenizde mümkün değil. Poliklinikler önünde yığılan hastaların ve hasta yakınlarının gerilen sinirleriyle kavga etmeden ayrılmanız halinde sağlıklı sayılırsınız. Tedavi görmek mümkün değil. Sağlıksız ortamı, tıbbi cihaz atıklarının gelişi güzel istiflenmesi, tuvaletlerin mikrop saçan hali ve iğrenç görüntüsü, bir hastanede olduğunuzu değil, sağlıksız bir ortamda olduğunuzu hatırlatıyor.

Sadece sağlıksızlık değil, bir türlü çalışmayan asansör nedeniyle yaşlı ve hastalar merdiven çıkmak zorunda kalırken, sedyeyle götürülen hastalar da karga tulumba merdivenlerden kaçırılıyor.

Saglik-Degil-Sagliksizlik-(11)Hastanenin bahçesine yığılan tıbbi atıklar, şifa aramaya gelen vatandaşların korkulu rüyası. Tıbbi atıkların nasıl muhafaza edileceği, hastaneye gelen vatandaşların nasıl korunacağını öğreneceğimiz sağlık kurumları, öğrenecek duruma gelmiş.

Kamu Hastaneleri Birliği, Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğünün bu tabloya nasıl baktığı ve vatandaşın sağlığını nasıl koruyacağı merak konusu oldu.

Görüntüleme cihazları da tam bir sorun. 2.5 ay sonrasına verilen randevular, hastaları ve hasta yakınlarını çileden çıkarıyorSaglik-Degil-Sagliksizlik-(10). Renkli doplerde ise 6 ay sonrasına randevu veriliyor. O zamana kadar kalbini, sinirini, sağlığını sağlam tutacak, hastane yönetimini mahcup etmeyeceksin.

Ameliyatı sorun, sağlık hizmetleri sorun, randevusu sorun, muayenesi ve tedavisi sorun olan hastanenin pislik içindeki hali, bir sağlık kuruluşunu andırmaktan çok çok uzak.

Adıyamanlılar, Kamu Hastaneleri Birliği çatısı altında toplanmadan önce Adıyaman’ın çok kaliteli sağlık hizmeti aldığını söylerken, yeni binalar, yeni donanımlarla birlikte çok kötü bir sağlık hizmeti almaya başladıklarını belirterek, buna da hizmet denmeyeceğini, eziyet deneceğini belirtiyorlar.

6 ay sonrasına verilen randevunun “ölmezsen gel” demekten öte, insanı ve insan sağlığını hiçe sayan bir anlayışın ürünü olduğunu ve bunun da sağlıkta dönüşüm değil, sağlıkta geri gidişin en kötü örneği olduğunu belirterek, siyasilerin ve yöneticilerin bu duruma acil bir çözüm bulmasını istiyorlar.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz