Sağlık

“Sağlık çalışanları mağdur edilmemeli”

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Tokur:

“Sağlık çalışanları mağdur edilmemeli”

 

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı N.İrfanTokur, sağlık çalışanlarının mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı N.İrfanTokur, “Ülkemiz son zamanlarda komşu ülkelerden gelen mülteci akını ile karşı karşıya kalmıştır. Bunlara sağlık hizmeti veren sağlık çalışanları, ağır şartlarda hizmet vermekte ve maalesef bu hizmetin bedelini alamamaktadırlar.” dedi.
Tokur, “Ülkemizde her yüz bin kişiye düşen sağlık personeli sayısı, OECD ülkelerine göre kıyaslanınca, bazı meslek guruplarında dörte bir(1/4) oranında kalıyor. Yani OECD ülkelerinde 4 meslek grubu mensubu kişinin yaptığı bir işi bizde sadece bir sağlık çalışanı yapıyor. Bu dört kat daha fazla ve yoğun çalışma anlamına geliyor. Sadece Suriye’den gelen mülteci sayısı resmi makamların verdikleri rakamlara göre bir buçuk milyonun üzerinde.” dedi.

Tokur, “Bunlara her konuda olduğu gibi sağlık hizmeti de verilmektedir. Dilini anlamadığınız, kültürünü bilmediğiniz, yersiz yurtsuz bir halde ve psikolojisi bozulmuş insanlara sağlık hizmeti veren sağlık çalışanları, ‘her külfetin bir nimeti, her hizmetin bir bedeli vardır’ düsturu ile çalıştırılmakta fakat ekstra bir tazminat bedeli alamamaktadırlar. Bu tazminat bedeli (yıpranma payı)  onların hakkıdır. Bunu her platformda ve gerekli yer ve görüşmelerde dile getireceğiz. Biz bakan protokollerinde, siyasetçi peşinde koşan, yandaş ve yağcılara inat, dün olduğu gibi bugün ve yarın da çalışanların yanında olacağız.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu