Sağlık

Ruhsal hastalık gizlenmemeli

Ruhsal hastalık gizlenmemeli

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, “10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile her yıl ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu günde, tüm dünyada ruh sağlığına vurgu yapmak, halkı bilgilendirmek ve psikososyal anlamda bir ilk yardım konusunda bilinç oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.  10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü için Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından bu yılın teması olarak “Psikolojik ilk yardım” konusu belirlenmiştir. Psikolojik ilk yardım; psikososyal ilk yardım ve hatta sosyal ilk yardım olarak adlandırılması gereken bir yaklaşım çerçevesinde karşımıza çıkmaktadır. Asıl amaç hizmet sunanlara konuşan kişiye baskı yapmadan dinleme vurgusu yaparak, ihtiyaç ve endişeyi değerlendirerek, temel fiziksel ihtiyaçların sağlanmasını güvence altına alarak, sosyal destek sağlayarak ve harekete geçirerek, gerekli bilgiyi sağlayarak doğal, destekleyici, işini bilir bir tutum içerisinde nasıl cevap verileceğini gösteren bir çerçeve sunmaktadır.” dedi.

ruhsal-hastalik-gizlenmemeli2 Kutlu, “Psikolojik ilk yardım 1940’lardan beri kullanılan bir terim olmasına rağmen geniş kitlelerce bilinmesi son 15 yılda gerçekleşmiştir. Bundan dolayı, 2009’da Dünya Sağlık Örgütü’nün Ruh Sağlığı Küresel Eylem Planı Kılavuz Geliştirme Grubu psikolojik ilk yardım ve psikolojik sorgulama konusu bulgular arasında yer almış ve değerlendirilmeye başlanmıştır. Ayrıca Psikolojik sorgulama yerine, psikolojik ilk yardımın travmatik bir olaydan sonra şiddetli bunalım altında olan kişilere sunulması gerektiği sonucuna da varılmıştır.” dedi.

Ruhsal hastalıkların toplumun büyük bir kesimini ilgilendirdiğini söyleyen Kutlu, “Ruhsal hastalıklar yaygın kanının tersine toplumun küçük bir kesiminde değil, geniş bir nüfusta görülür ve kişinin gerçekle ilişkilerini bozacak derecede ağır akıl hastalıklarıyla sınırlı değildir. Hatta bu tür ağır hastalıklar bütün ruhsal sorunların küçük bir oranını oluşturmaktadır ki, ruhsal sorunu olanların toplumdan dışlanmadığı bir tarihsel geçmişimiz olduğu halde, kentleşme ve nüfus artışı gibi nedenlerle günümüzde ruhsal sorunu olanların damgalanması ve dışlanması da toplumsal boyutta soruna yol açmaktadır. Bundan dolayı da psikolojik ilk yardımın önemine vurgu yapılmaktadır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, psikolojik ilk yardım afetlere hazırlıklı olma kapsamına dahil edilmiştir. Psikolojik ilk yardım içeriği ayrıca itfaiyeci, polis memuru, hastanelerin acil birimlerindeki sağlık çalışanları ve insani yardım çalışanları gibi günlük işlerinde travma mağdurları ile karşılaşma ihtimali bulunan meslek gruplarının da mesleki deneyimlerinde yerini almalıdır.

Daha refah, daha güvenli ve daha sağlıklı bir toplumda yaşamak için ruhsal hastalıkları olan kişi ve yakınlarını anlamak, toplum içine kabul etmek ve onlara bu zor mücadelelerinde yardımcı olmak her bireyin sorumluluğu olmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin en temel unsuru da insanın saygınlığına değer vermektir. Kısacası; çözümsüz gibi görünenler, aslında çözümü en kolay olanlardır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu