Sağlık

Riski Az, Konforu Fazla Ameliyat

Riski Az, Konforu Fazla Ameliyat

 

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği tarafından Endoskopik Hipofiz Cerrahisi kursu gerçekleştirildi.

Adana’da ilk kez gerçekleştirilen Endoskopik Hipofiz Cerrahisi kursu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Ceylan, Doç. Dr. İhsan Anık ve Yar. Doç. Dr. Burak Çabuk tarafından verildi.

Adana, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi çevre il ve ilçelerden Beyin Cerrahi Uzmanlarının katıldığı kursta gerçek ameliyat canlı yayınla hekimlere izletildi.

Konferans salonunda toplanan hekimlere canlı bağlantıyla izleme olanağı sağlanan ve ameliyatı esnasında yaptığı işlemleri ameliyathaneden salonda bulunan hekimlere anlatan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Ceylan, yaptığı açıklamada, “Endoskopik girişimle artık kafa tabanında yerleşen birçok tümör vakası başarıyla yapılmakta olup, bu yöntem giderek artmaktadır. Bu yöntemde hastanın kafatası açılmadan, burundan girilerek, ameliyat edilecek bölgeye ekrandan bakarak yaklaştığımızdan bu yöntemin hastalar açısından daha az riskli ve daha konforlu olmaktadır” dedi.

Kursu düzenleyen Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Endoskopik Hipofiz Cerrahisi kursunu Adana’da düzenlemekten çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Bu kurstan birçok beyin cerrahi uzmanı meslektaşım faydalandı. Prof. Dr. Savaş Ceylan hocamızın iki hastayı ameliyat ederken salonda bulunan hekimlere aynı zamanda anlatması oldukça verimli oldu. Teorik konularında anlatıldığını bu kursun 17.’sini Adana’da düzenledikleri için Dr. Ceylan ve Kocaeli ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu tür ameliyatların artık Adana Numune Eğitim Hastanesinde de yapılacağından çok mutluyum” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı