Sağlık

Organ bekleyen sayısı artıyor

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası

Organ bekleyen sayısı artıyor

 

Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Taş, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, organ bağışı bekleyenlerin sayısının her gün arttığını söyledi.

Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Taş, “Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde her geçen gün organ ve doku nakli hizmetlerinde önemli gelişmeler kaydedilmekle birlikte nakil sayılarında henüz hedeflenen seviyeye ulaşılamamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise yeterli sayıda organ ve doku bağışının yapılmamasıdır. İlimizde yapılan etkinlikler kapsamında yapılan organ bağış sayılarına yıllar itibariyle bakıldığında 2007 yılına kadar 46 olan bu sayı 2008 yılında 95, 2009 yılında 140, 2010 yılında 204, 2011 yılında 185, 2012 yılında 260, 2013 yılında 551 ve 2014 yılı Ekim ayı sonu itibari ile 285 olmuştur.” dedi.

Taş, “Unutulmamalıdır ki; hayatta iken iki şahit huzurunda yapmış olduğunuz organ ve doku bağışınız ile ölümünüzden (beyin ölümü gerçekleşmesi) sonra organlarınızın bazen görmeyen bir insanda göz, bazen hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasında böbrek, kimisinde karaciğer olarak kişi ya da kişilerin yeniden hayata sağlıklı bir şekilde bağlanmalarını sağlayacaktır.  Bu bağlamda ülkemizde her yıl kutlanmakta olan “3-9 Kasım Organ Bağış Haftası”  İlimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilecektir. ‘Her Bağış Yeni Bir Hayattır’  sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasıdır. Hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde ve toplu yaşanılan mekânlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asılarak ve buralarda kurulacak stantlarda gönüllü bağışçılarımızdan organ bağışı alınacaktır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz, sağlık personellerimizce hafta boyunca yapılacaktır. İl müftülüğümüzce camilerimizde Cuma hutbesinde de organ ve doku bağışının önemine yönelik bilgilendirme yapılması için gerekli yazışmalar yapılmıştır. Ayrıca İlimiz Belediye Başkanlığına, Atatürk Bulvarı Valilik binası kavşağında ve Mimar Sinan Parkı yanında bulunan ışıklı panolarda konu ile ilgili video ve slaytların yayınlanması için gerekli katkının sağlanması hususunda yazışma yapılmıştır.” dedi.

Taş, İl Sağlık Müdürlüğü olarak ‘bir can bir insandır. Organ bağışlayan daha  da yüce bir insandır’ düşüncesiyle bütün Adıyaman halkını bu konuda daha  duyarlı olmaya ve organ ve doku bağışında bulunmaya davet ettiklerini de belirtti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu