Sağlık

Okullardaki Beslenme Obeziteye Yol Açıyor

Okullardaki Beslenme Obeziteye Yol Açıyor

Okulların açılmasıyla birlikte ebeveynler için çocukların beslenme konusu daha önemli hale geldi. Okula giden çocukların çok iyi beslenmesi gerektiğini vurgulayan Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, büyüme çağında olan çocukların iyi beslenebilmeleri için anne ve babalara ciddi görevler düştüğünü söyledi.

Çocukların yanlış beslenme nedeniyle obezite ile karşı karşıya kalabileceğine değinen Fakılı, okuldaki yanlış beslenmeyle birlikte,  çocukların okullarda tüketilen tost, kızartma, hamburger, fast-food türü yağ oranı çok yüksek besinler nedeniyle aşırı kilo alımları yaşayabileceğini ve bunun da ileriki dönemlerde obeziteye kadar gidebileceğini belirtti.

Özellikle okula yeni başlayan çocukların ilk defa ebeveynlerinin kontrolü dışında beslendiğini belirten Fakılı, “Okula yeni gidecek olan çocuklar ilk kez ailelerinin kontrolü dışında kalıyor. Bu durum çocukların beslenmesi ile alakalı bir takım riskleri beraberinde getiriyor. Bu risklerin başında da yanlış beslenme alışkanlığının kazanılma ihtimali geliyor.” dedi.

 

Aileler Çocuklarına Beslenme Çantaları Hazırlamalı

Ailelerin çocuklarının okuldaki beslenmelerini de takip etmeleri gerektiğini açıklayan Fakılı, “Aileler çocuklarının okul sınırları içerisindeki beslenmelerine de dikkat etmeli. Aileler, çocuklarını okul kantinlerinde satılan cips, çikolata ve gazlı içeceklerden uzak tutmalıdır. Bunun için de aileler çocukların okulda tüketebilecekleri besleyici ara öğünler hazırlamalı, beslenme çantalarına kuru meyveler, süt ve meyveli sütler koymalılar.” diyerek çocuklara daha iyi ve daha düzenli bir şekilde beslenme alışkanlığı kazandırılması konusunda aileleri uyardı.

Çocukların sağlığını tehlikeye atacak bu durumları ortadan kaldırılması için kahvaltının büyük önem  taşıdığını söyleyen Fakılı, “Okula giden çocuklar için sabah kahvaltısı mutlak bir önem arz ediyor. Çünkü güne kahvaltı ile başlamak çocuklar için pozitif bir etki oluşturacaktır. Kahvaltıda çocuklar yumurta ve peyniri özellikle tüketmeli, çay yerine daha çok taze sıkılmış meyve sularını yada sütü tercih etmeliler. Bunların dışında çocuklar kepekli ekmekten uzak durmalı onun yerine tam tahıllı ekmeği tüketmeliler.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu