Sağlık

Öğretim Üyesinin Buluşu Patent Aldı

Öğretim Üyesinin Buluşu Patent Aldı

 

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İsmail Ağır’ın bulmuş olduğu sistem Türk Patent Enstitüsünce onaylandı.

Acıbadem Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında görev yapmakta olan Prof. Dr. Cihangir Tetik ile birlikte tasarlanan ve patenti alınan buluş olan “İki parçalı volar fiksasyon plağı”, radius distal uç kırıklarında kullanılan bir fiksasyon sistemi olup günümüzde kullanılan volar fiksasyon plaklarından farklı olarak iki parçadan oluşuyor.

“İki parçalı volar fiksasyon plağı” hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. İsmail Ağır şunları söyledi: “Radius distal uç kırıkları en sık rastlanan ortopedik travmalardandır. Bu kırıkların çoğu alçılama ile tedavi edilir. Eklemi de ilgilendiren kırıklar uygun şekilde tedavi edilmediğinde sonrasında ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu yüzden eklemi ilgilendiren kırıkların çoğunluğu cerrahi uygulanarak tedavi edilir.  Alçılama dışında eksternal fiksasyon kullanılabilir. Eksternal fiksatörlerin çok parçalı eklem içi kırıklarında uygulanması güçtür. Plak vida sistemi kemik parçaları arasında daha stabil bir fiksasyon sağlar. Bu yüzden özellikle eklemi ilgilendiren kırıklarda rutinde plak vida fiksasyonu cerrahi tedavide kullanılan en sık yöntemlerdendir.”

Günümüzde kullanılan volar fiksasyon sistemleri özellikle kemik defekti olan kırıklarda istenilen stabiliteyi sağlayamamakta ve kemik defektinin greftlenmesindeki yetersizlikten dolayı kaynama sorunu yaşanmakta olduğunu belirten AĞIR şöyle devam etti: “Buluşumuz günümüzde kullanılan volar fiksasyon plaklarından farklı olarak iki parçadan oluşmaktadır. Plağın ana parçası ile distal radiustaki kırığın redüksiyonu sağlandıktan sonra plağın baş kısmının içine yerleşen üçgen şeklindeki boşluktan kemik defekti olan kırıklarda kemik greft konulup sonra üçgen parça kapak şeklinde yerleştirilip hem konulan greftlere bir destek sağlanırken hem de üçgen parça üzerindeki ek vidalar gönderilerek plağın fiksasyonu artırılacaktır. Böylelikle günümüzde kemik defektli kırıklarda görülen defektli yerlere greft koyma güçlüğü aşılmış olacaktır. Böylece tedavideki gecikme ve kaynamama gibi komplikasyon azaltılmış olacaktır.”

Buluşlarının hastalar için büyük kolaylık sağlayacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. İsmail Ağır, her türlü çalışmalarında kendilerine verdiği destekten dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu