Sağlık

Öğrencilerin diş taraması tamamlandı

Öğrencilerin diş taraması tamamlandı

 

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nce her Eğitim Öğretim yılında 6 aylık periyotlarla 2 kez yapılması planlanan diş eğitimi, diş macunu ve fırça dağıtılması Adıyaman merkezde tamamlandı. Merkez ilçe başta olmak üzere ilkokullarda  1-2 ve 3. sınıflarda tarama ve eğitimin dün itibariyle tamamlandığı, diğer ilçelerde ise önümüzdeki hafta başlamak üzere eğitim yılı sonuna kadar Diş Eğitimi ile  Diş Macunu ve Fırçalarının dağıtılmasının bitirilmesinin planlandığı açıklandı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, “Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Diş çürüklerinin oluşmasında üç temel etmen bulunmaktadır: Duyarlı bir diş yüzeyi, mikroorganizmalar için elverişli yiyecek artıkları, bunların parçalanmasına ve asit oluşumuna yol açacak mikroorganizmaların varlığı. Besinler içinde diş çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani genel olarak şekerli gıdalardır.” dedi.

Kutlu, “Dişler düzenli olarak fırçalanır ve bakımlarına özen gösterilirse, mikroplar onlara zarar veremezler. Diş çürüğü, dişte oyuklar yaparak dişin yapısını bozan ve kendi kendine iyileşmeyen bir hastalıktır. Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azından geciktirebilir. Bu hem sağlık açısından, hem de sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlar.  Hiçbir şey kendi doğal dişlerimizin yerini tutamaz. Kalıcı dişlerin erken dökülmesi beslenme sorunlarına neden olur. Doğal dişlerin uzun süre dayanmasında ağız ve diş bakımının önemi çok büyüktür. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun 2014/2017 yılları arasında yapacağı faaliyetleri kapsayan Stratejik Planda  ‘Stratejik Amaç 1: Toplumu ve bireyi sağlığa yönelik risklerden korumak, sağlıklı hayat tarzlarını ve davranışlarını teşvik etmek, geliştirmek ve yaygınlaştırmak’  başlığı altında yer alan hedeflerden biri  ‘Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini geliştirerek sürdürmek’ olarak belirlenmiştir.” dedi.

Halk Sağlığı İl Müdürü Kutlu, “Bu hedef doğrultusunda Kurumumuz tarafından oluşturulan Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonunun önerileri doğrultusunda, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 60 ayını doldurmuş ana sınıfı öğrencilerine yönelik ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimi, taramalar ile koruyucu florürlü vernik uygulamaları çalışmaları başlatılmıştır. Florürlü Vernik uygulamasının bir Eğitim Öğretim yılında 6 aylık periyotlarla 2 kez yapılması planlanmaktadır. Bakanlığının Stratejik planına ek eş zamanlı olarak ilimizde merkez ilçe başta olmak üzere ilkokullarda  1-2 ve 3. sınıflarda tarama ve eğitim bugün itibariyle tamamlanmıştır. Diğer ilçelerimizde ise önümüzdeki hafta başlamak üzere Eğitim yılı sonuna kadar Diş Eğitimi ile  Diş Macunu ve Fırçalarının dağıtılmasının bitirilmesi planlanmaktadır. Toplam Öğrenci sayımız merkez ilçede 23 bin, Adıyaman genelinde ise 50 bin 161 kadardır. Bütün öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir öğretim yılı ve ömür diliyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı