Sağlık

Öğrencilere aşı uygulaması yapılacak

Öğrencilere aşı uygulaması yapılacak

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, anaokulu, ilköğretim ve ortaokulda eğitim gören öğrencilere dönük yapılacak aşıları anlattı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, “Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında uygulanan Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimimize göre  İlkokul 1.sınıflara KKK dediğimiz Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak  aşısı ve Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Polio hastalıklarına yönelik aşılarının bulunduğu DaBT-İPA aşısı ile Ortaokul 4.sınıflara (İlköğretim 8.sınıflar) Td dediğimiz Erişkin Tipi Difteri ve Tetanoz aşısı, okul aşıları Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile uygulanacaktır. “ dedi.

Kutlu aşı uygulamalarının şu şekilde yapılacağını söyledi;

Ana Sınıfı 48-66 aylık çocuklara; KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) Aşısı 0.5 cc.Deltoid Bölgeye  S.C. (Deri altı) Sol  Kola.

İlköğretim 1.Sınıf; KKK (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) Aşısı Önceki yıllarda Ana sınıfı veya Anaokulunda KKK Aşısı yapılmamış çocuklara 0.5 cc. Deltoid Bölgeye  S.C.  (Deri altı) Sol  Kola.

Yine ilköğretim 1.sınıflara DaBT-İPA (Dörtlü Kombine Aşı) (Boğmaca+ Difteri+Tetanos+ Çocuk Felci)  Aşısı: 0.5 cc. Deltoid Bölgeye  İ.M. (Kas içi) Sağ  Kola

İlköğretim 8.Sınıf; Td (Erişkin Tip Difteri+Tetanos) Aşısı: 0.5  cc Deltoid Kasa İ.M. (Kas içi) Sol Kola.

Kutlu, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nde 2005 yılından bu yana çeşitli ülkelerde  kızamık salgınları yaşanması ve ülkemizin bulunduğu konum ve günümüzde artan sınır hareketleri nedeniyle yurt dışından gelecek vakalar yönünden risk altında bulunması nedeniyle Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuzda kurulan ve düzenli olarak toplanan Kızamık Bilimsel Danışma Kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda çocuklarımızın sağlığı için risk grubu kabul edilen  anasınıfı öğrencilerine de KKK aşısı yapılmaktadır. Anasınıflarında olan  48-66 ay arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. KKK aşısı uygulanmayan çocuklara ilkokul 1. Sınıfa başladıklarında Ulusal Bağışıklama Programındaki uygulanması gereken KKK aşısı uygulanacaktır.

Aşılama hizmetlerinde asıl amaç toplumda özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkmasını engellemek dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir.

Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlar,  hastalıkların yayılmasına karşı direnç gösterirler. Bu yolla henüz aşılanmamış, aşılanmaya engel oluşturan bir hastalığı olanlar da korunmuş olur. Sonuçta da sağlıklı toplumlar nesiller gelişir. Aşılanma her çocuğun hakkıdır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı