Sağlık

Lıposuctıon Kesinlikle Zayıflama Yöntemi Değil

Lıposuctıon Kesinlikle Zayıflama Yöntemi Değil

 

SANKO Üniversitesi’nde düzenlenen halka açık konferansta, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Peker tarafından “Liposuction: Kim İçin? Ne İçin?” konusunda bilgiler verildi.

Prof. Dr. M. Fatih Peker, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde düzenlenen konferansta, iposuction işleminin vücudun çeşitli bölgelerinde diyet ve spor sonucu verilemeyen yağların alınarak vücuda şekil verilmesi olduğunu söyledi.

Vücudun özel bölgelerinde, yüzde veya boyunda birikmiş olan fazla yağlarının yok edilmesini sağlan liposuctionın, günümüzde herkes tarafından tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu anlatan Prof. Dr. Peker, vücutta yağ birikiminin oluştuğu tüm bölgelerden yağ alımı yapılabildiğini, kalça ve basenleri incelterek karnı da düzleştirdiğini kaydetti.

“Vücudunuzu yeniden güzel bir şekilde şekillendiren liposuction kendinize olan güveninizin artmasını sağlar” diyen Prof. Dr. Peker, şöyle devam etti:

“Özellikle de normal vücut hatlarına sahip fakat sadece vücudun bir kısmında biriken yağlardan şikayetçi olan kişilerde en iyi sonuç vererek, bu sorunların kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Geçmiş yıllarda 3 litre yağ alımını bile riskli bulan uzmanlar yeni geliştirilen yöntemlerle 10 litreye kadar yağ alımı yapabiliyor. Bunun yanı sıra çekilen yağların bir kısmı enjeksiyon ile verilerek vücut yeniden estetik bir şekilde yapılandırılır.”

Yanaklar, çene kenarı ve boyun, kolların üst tarafı, kalçalar, basen iç ve dış tarafı, diz içi ve ayak bilekleri gibi belirtilen bölgelerde yağ birikimi olan herkesin liposuction için uygun bir aday olduğunu belirten Prof. Dr. Peker, ameliyat sonrası içinse şu bilgileri paylaştı:

“Liposuction ameliyatını olduktan sonra aynı gün içerisinde evinize dönebilirsiniz. Duş almak için 48 saat beklemeniz iyi olacaktır. Birkaç gün dinlenerek günlük hayatınıza ve işinize dönebilirsiniz. Ancak normal aktivitelerinize iki hafta içinde dönerek, egzersizlere başlayabilirsiniz. İyileşme süreniz geçirdiğiniz ameliyatın büyüklüğü ve bünyenizin dayanıklılığı ile doğru orantılıdır.”

 

Lipocustion’da Sonuçlar Uzun Süreli Midir?

Prof. Dr. Peker, kişinin vücudunu formda tuttuğu sürece liposuction sonuçlarının kalıcı olduğuna dikkati çekerek, “Hatta biraz fazla kilo alsa da bundan endişe edilmemelidir. Çünkü yağlar vücudun belirli bir kısmında toplanmayacak ve vücuda eşit dağılacaktır. Bu durumda kötü bir görüntü oluşmasına neden olmayacaktır” dedi.

“Ameliyatınız bitmesi demek plastik cerrahınızla da ilişkinizin bittiği anlamına gelmez, çünkü ameliyattan sonra sık sık kontroller için plastik cerrahınızın muayenesine gitmeniz gerekecektir” diyen Prof. Dr. Peker, ameliyattan sonra herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı takdirde ilk başvurulacak kişinin ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahın olması gerektiğini vurguladı.

Liposuction ameliyatı olmaya karar verdikten sonra ameliyattan önce alınması gereken önlemler konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Peker, “Eğer sigara içiyorsanız ameliyattan önce 10-15 gün içinde sigarayı bırakmalısınız. Aspirin ve benzeri ilaçları kanamanızı arttırabileceği için almamalısınız” diye konuştu.

Ameliyat süresinin uygulanan anesteziye göre değiştiğini anımsatan Prof. Dr. Peker, ameliyattan sonra aynı gün içerisinde eve dönülebileceğini veya uygun görülmezse bir gün hastanede kalınmasının istenebileceğini, o gece ağrılar olsa da ilaçlar yardımı ile ağrıların geçmesinin sağlanabileceğine vurgu yaptı.

 

Kilo Almazsınız

Liposuctionın kesinlikle zayıflama yöntemi değil, çözümü olmayan ve erimeyen yağların bozduğu vücudu yeniden şekillendirme yöntemi olduğunun altını çizen Prof. Dr, Peker, “Ameliyatta doğuştan var olan 1000 adet yağ hücrenizin 700-800 adedi vakumlanacağı için 200 adet hücre ile kilo alsanız da yeterli bir şekilde büyüme olmaz ve kilo almazsınız” ifadelerini kullandı.

Bir ameliyatta vakumlanan yağ miktarı hakkında, “Bir ameliyatta hastanın isteğine göre 3000-5000 cc yağ alınabilir. Ancak ameliyat sırasında ototransfizyon veya kan verilmesi ile daha fazla yağ alınabilir” şeklinde açıklama yapan Prof. Dr. Peker, liposuction işlemini vücudun görünmeyen yerlerinden yarım santimlik ufak izlerle yapmanın mümkün olduğunu ve zamanla bu izlerin de yok olacağını bildirdi.

“Ameliyattan sonra karşılaştığınız sonuçların sizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz” diyen Prof. Dr. Peker, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vücudunuzun rahatsız olduğunuz bölgeleri liposuction ameliyatından sonra daha incelmiş bir hale gelecek ve size özgüveninizi geri kazandıracaktır. Fakat liposuctiondan sonra vücudunuzda su tutulması ve şişliklerin hemen iyileşmemesi yüzünden sonuçları görmeniz biraz zaman alabilir. İlk liposuction ameliyatının yetersiz olduğu durumlarda ikinci ameliyat gerekebilir.”

Prof. Dr. Peker, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu