Sağlık

Kardeşine Böbreğini Verdi

Kardeşine Böbreğini Verdi

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen başarılı nakillerle, hastalar yeniden sağlıklarına kavuşuyor.

Adıyaman’da yaşayan 55 yaşındaki Mehmet Yakaryılmaz’a, yaklaşık bir yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuluyor. Doktora gittiğinde yapılan tetkikler sonucunda böbreğinin yüzde 45 oranında çalıştığının söylendiğini belirten Yakaryılmaz, “Bunun üzerine farklı sağlık kuruluşlarına giderek, çözüm aradım. Tetkikler sonucunda diyalize girmem gerektiği bildirildi. Adıyaman’a dönüp diyalize girmeye başladım. Yaklaşık 1 ay diyalize girdim” dedi.

Yakaryılmaz, diyaliz döneminin çok sıkıntılı geçtiğini ifade ederek, ‘’Yemek yiyemiyordum, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerim oluyordu. Bunun üzerine Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne kadavra için başvuruda bulundum” şeklinde konuştu.

Kendisinin diyaliz döneminde yaşadı ğı sıkıntılara ağabeyinin dayanamadığını ve 57 yaşındaki ağabeyi Hüseyin Yakaryılmaz’ın böbreğini vermek istediğini belirten hasta Yakaryılmaz, duygularını şu şekilde paylaştı, “Daha önce ablam böbreğini vermek istedi. Ancak rahatsızlandı ve ilaç tedavisine başlayınca kaldı. Allah ağabeyimden razı olsun. İyileşince nakil gerçekleşti. Şu an ağabeyim ve ben, ikimiz de çok sağlıklıyız. Böbreğim çalışıyor. Bir sıkıntım yok. Kendimi çok iyi hissediyorum. Allah Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu’ndan, hemşirelerden, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nden ve bütün hastane çalışanlarından razı olsun. Herkes bizimle yakından ilgilendi.”

İnsanlara organ bağışında bulunmasını tavsiye eden Mehmet Yakaryılmaz, “Organlar toprak altında çür üyeceğine, hasta insanlar bu sayede tekrar sağlıklarına kavuşuyorlar. Bu nedenle insanların organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalarını istiyorum” çağrısında bulundu ve organ bağışı yapan kişinin, bir can kurtarmakla büyük sevap işlediğini kaydetti.

Böbreğini kardeşine hiç düşünmeden veren Hüseyin Yakaryılmaz ise, “Kardeşim bu kadar sıkıntı yaşarken, elimden gelen şeyin böbreğimi vermek olduğunu düşündüm. Benim 11 çocuğum var. Hepsi de beni destekledi. Şükürler olsun ki değerlerimiz de uyunca, hemen ameliyat girdik. Kardeşimi sağlıklı görmek en büyük mükafat oldu” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da böbrek naklinin hastalar için çok büyük bir şans olduğuna dikkati çekerek, iki kardeş arasındaki güçlü bağın, bir hastanın hayatını kurtarırken, pek çok hastaya da örnek olduğuna vurgu yaptı. Yakaryılmaz kardeşleri ziyaret eden Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım ise geçmiş olsun dileklerini iletti.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu