Sağlık

Kalp Krizine Bebek Aspirini

Kalp Krizine Bebek Aspirini

Medical Park Elazığ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Adil Orman: “Kalp Krizi Geçiren Bir İnsan, Göğsüne Kaya Oturmuş Gibi Hisseder Ve Soğuk Soğuk Terlemeye Başlar. Kalp Krizi Geçirdiğini Hisseden Hasta Sağlık Ekibi Gelinceye Kadar Düz Bir Yere Uzanıp, Varsa Bir Tane Bebek Aspirini Almasında Fayda Var. Bebek Aspirini İle Normal Yetişkinlerin Kullandığı Aspirini Karıştırmamalıyız, Diğer Aspirinin Ters Etki Yapma İhtimali Yüksek”

Kalp Krizi geçiren bir insanın göğsüne kaya oturmuş gibi hissettiğini belirten Medical Park Elazığ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Adil Orman, sağlık ekibi beklenirken kalp krizi geçiren kişinin ilk anda yere uzatılması gerektiğini ve varsa bebek aspirini verilmesinde fayda olduğunu söyledi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Adil Orman, kalp krizinin nasıl olduğu ve ne tür müdahalede bulunması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Dr. Orman, kalp krizi geçiren hastanın göğüs bölümünde yoğun bir ağırlık hissettiğini ifade etti. Dr. Orman, “Bunun dışında soğuk soğuk terlemeye ve biraz da yüzü solmaya başlar. Hasta, bu şikayetleri gördüğü zaman ilk etapta düz bir yere uzanıp, elde varsa bir tane bebek aspirini dediğimiz aspirini dil altına alıp çiğneyebilir veya yutabilir. Vakit kaybetmeden de sağlık kuruluşlarından yardım çağrılmalıdır” dedi.

Şeker ve tansiyon hastaları ile daha önce ailelerinde erken yaşta kalp krizi geçiren ailelerin evlerinde bebek aspirini bulunmasında fayda olduğunu dile getiren Dr. Orman, “Kalp krizi kandaki pulcukların bir birine yapışıp pıhtı oluşturarak damarın tıkamasından kaynaklanıyor. Aspirinin de kanı sulandırdığı için bunu önleme etkisi olabiliyor. Bu yıllardan beri bilinen bir durumdur. Bizim dikkat etmemiz gereken baş ağrısı veya benzer durumlar için kullanılan büyük aspirinden değil, 100 miligramlık halk arasında bebek aspirini denilenden bahsediyoruz. Büyük aspirin kalp krizinin etkisini daha da arttırır o yüzden buna dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu