Sağlık

İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Yazın yine bolca bulabileceğimiz meyveler arasında yer alan incir, tükettiğimizde bize ne gibi yararlar sağlıyor?

İncir (Ficus carica), anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye’den Afganistan’a kadar) olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli bir bitki türü ve bu türün meyvesidir. Dutgiller (Moraceae) familyasına dâhil olan incir (Ficus) cinsinin içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitkidir. Dişi ve erkek olarak ağaçları ikiye ayrılır, aynı ağaç üstünde hem dişi hem de erkek nitelikli organlar bulunmaz. Dişi ağaçların meyvesi büyük ve fazladır, erkek ağaçların ise ufak ve az meyvesi bulunmakla meyvesi dişilerininki gibi yenilebilir lezzette de değildir ancak tozlaşma için gereklidir. Genelde tozlaşma için pek çok dişi ağacın yakınına sadece bir tane erkek ağaç dikilir. İncir bitkisinin çiçeklerinde tozlaşma olayı mazı böcekleriyle gerçekleşir.

Meyvelerinin besin değeri yüksektir. Meyvelerin bileşimini %30-40 şeker, A,B,C vitaminleri oluşturmaktadır. Yapraklarındaki süt, “incir sütü” olarak bilinir ve halk arasında siğillere karşı kullanılır. Türün taze yaprakları ise, lapa halinde yaralara karşı tedavide halk ilacı olarak kullanılagelmiştir.

İncirin dünyadaki en büyük üreticisi 280.000 ton ile Türkiye’dir. Başlıca dış satım ürünümüzdür. Ege bölgesinde tarımda ön planda yer alır. Türkiye’de en fazla Aydın yöresinde yetiştirilir.

İncir, kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Bağırsakları yumuşatır.

Kansere karşı koruyucudur. Mide tembelliğini tedavi eder. Nezle ve sıtmada da kullanılır. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir.

Kuru incirin kan yapıcı özelliği de vardır. Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Lapası, yanık ağrılarını keser.

İncirin dallarından akan süt, nasır ve siğilleri giderir. Bronşları yumuşatır. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır.

Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır. İçeriğindeki fosfor ve kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığı için yararlıdır. Kuru incirdeki omega-3 beyin ve kalp sağlığı için de faydalıdır. Kısacası İncir yiyin!

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu