Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

İlaca daha temkinli yaklaşılıyor

12 Temmuz 2016 Salı, 08:45

Akılcı ilaç kullanımının sonuçları değerlendirildi

İlaca daha temkinli yaklaşılıyor

 

Sağlık Bakanlığının Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili olarak ‘2014-2017 Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı’ kapsamında Adıyaman İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Akılcı İlaç Birimi tarafından, hemşirelere yönelik yapılan Akılcı ilaç Kullanımı anketinin sonuçları değerlendirilmiştir.

Değerlendirme sonucunda Sağlık Bakanlığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kâhta Devlet Hastanesi ve Besni Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelere ve sağlık memurlarına yönelik Akılcı İlaç Kullanımı uygulamaları konusunda eğitim verildi. Eğitimde; ilaç uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar, ilaçların servislerde güvenliği ve yönetiminin önemi, ilaç dozlamalarının takibi ve kontrolü, farmakovijilansın önemi ve advers etki bildirimi gibi konularda Akılcı İlaç Kullanımına değinildi.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Adıyaman İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz ‘’Sadece sağlık çalışanlarını değil aynı zamanda ilaca ulaşabilen herkesi ve her kesimi ilgilendiren akılcı ilaç kullanımı, ülke ekonomisini de doğrudan etkileyen bir faktördür. Tüm dünya genelinde ve bölgesel olarak ülkemizde de yaşanan yanlış ilaç kullanımı ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi, çözüm için gerekli adımların atılması, tedavi süreçleri için iyileştirici etkilerin arttırılması, toplumsal bilincin ve farkındalığın oluşmasının sağlanması için Akılcı İlaç Kullanımı eğitimleri önem arz etmektedir. Toplumsal farkındalığın oluşturulması için periyodik olarak halkımıza Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili SMS gönderilmektedir. Bu bağlamda halkımıza şimdiye kadar 400 binin üzerinde SMS gönderilmiştir. Ayrıca sağlık çalışanları da periyodik olarak hem SMS hem e-posta yolu ile bilgilendirilmektedir’’. dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz