Sağlık

“Her bağış, yeni bir hayattır”

3-9 Kasım Organ Ve Doku Bağışı Haftası

“Her bağış, yeni bir hayattır”

 

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Taş, her bağışın yeni bir hayat olduğuna dikkat çekerek, vatandaşların bağış yapmasını istedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Taş, “Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Organ yetmezliği önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Bu bağlamda ülkemizde her yıl kutlanmakta olan ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ ilimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilmektedir. ‘Her bağış yeni bir hayattır’ sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasıdır.” dedi.

Taş, “Hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde ve toplu yaşanılan mekânlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asıldı ve buralarda kurulan stantlarda gönüllü vatandaşlarımızdan organ bağışı alınmaktadır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz sağlık personellerimizce hafta boyunca yapılacaktır.

İlimizde 2007 yılından itibaren yapılan faaliyet ve etkinlikler neticesinde organ ve doku bağışçı sayısı bu ay itibariyle 1917’ ye yükselmiştir. Amacımız bu sayının daha da yükseltilerek organ ve doku bekleyen hastalarımıza en kısa zamanda organ ve doku naklinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı