Sağlık

Hafta sonu yürüyün

3-4 Ekim  Dünya Yürüyüş Günü

Hafta sonu yürüyün

 

Bu hafta sonuna denk gelen 3-4 Ekim, aynı zamanda Dünya Yürüyüş Günü. Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, yürüyüşü günlük aktivite içine yerleştirilmesi gerektiğini belirtti. Kutlu, 4 Ekim Pazar günü saat 09.00’ da Türkiye Petrolleri Kampusu içerisinde Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün koordinasyonunda kamu kurum ve kuruluşları yönetici ve personellerin katılımıyla yürüyüş etkinliği yapılacağını da belirtti.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, “Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesidir. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemlidir.

Bu kapsamda ‘3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’ haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır. Bu yıl 4 Ekim Pazar günü saat 09.00’ da Türkiye Petrolleri Kampusu içerisinde Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Sayın Valimizin ve kamu kurum ve kuruluşları yönetici ve personellerin katılımıyla yürüyüş etkinliği yapılacak, ardından katılımcılara kahvaltı verilecektir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı