Sağlık

Durmuş’un Başarısı Göz Doldurdu

Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi, Çocuklara Hizmetini Arttırdı

Durmuş’un Başarısı Göz Doldurdu

Erenköy Fizik Tedavi  Rehabilitasyon Merkezi Hastanesi Başhekimi Hemşerimiz Doç. Dr. Bekir Durmuş, “Rehabilitasyon ağırlıklı hizmet veriyoruz. Rehabilitasyondan kastımız, özellikle felçli hastalar, yaşlı, çocuk bütün hastaları almaya çalışıyoruz. Son dönemde de özellikle çocuk hastalara ağırlık vermeye başladık. Çocuk felci olan hastalara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Çocuklar son teknoloji sistem ve uygulamalar ile tedavi ediliyor. 3 Yaşında Elektriğe Çarpıldığı İçin Yürüyemeyen Taha’ya Robotik Tedavi. Çocuklar Karanlık Odada Yapılan Uygulamalar İle Tedavi Ediliyor. Evde Rehabilitasyon Ve Hastanede Rehabilitasyon İle Hizmet Verilen Hastaların Sayısı Arttırıldı.

Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, felçli olan ve rehabilitasyon gerektiren hastalara verdiği sağlık hizmetini arttırdı. Özellikle çocuk hastalara ulaşmaya çalışan hastane, hastalara evinde verdiği rehabilitasyon hizmetinin yanı sıra, hastanede uyguladığı tedavi yöntemleri ile de dikkat çekiyor.

Tedavi hizmetlerini geliştirerek sürdüren Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, son teknoloji sistem ve uygulamalar ile göz dolduruyor. O Durmusun-Basarisi-Goz-Doldurdu-(4)hizmetlerden yararlanan 24 yaşındaki Taha Zeki Bakırcı, Robotik(Çocuk) Rehabilitasyon Salonu’nda tedavi görüyor. 3 yaşında elektrik çarpması sonucu yürüyemeyen Taha Zeki Bakırcı, robotla yürütülerek, fizik tedavi uygulanıyor. Taha Zeki Bakırcı’nın fizik tedavisini sürdüren Robot Fizik Tedavi Teknikeri Ayşe Pınar Demirli, “3 yaşında elektrik çarpması sonucu kalbi duruyor. Daha rahatsızlık geçiriyor ve yürüyemiyor. Şimdi biz burada 30 günlük seansta günlük yarım saat yürütüyoruz hastamızı. Yürümesine, işlevlerine yardımcı oluyoruz. Hastamız geçen sene de gelmişti bu sene de devam ediyor. Testleri de iyi gidiyor” dedi.

Günde yaklaşık 15-20 hastaya hizmet veren Robotik Rehabilitasyon Salonu, hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet veriyor.

 

Karanlık Odada Çocukların Duyularını Geliştiriliyor

Hastanede bulunan Karanlık Oda ile görsel ve işitsel sağlık sorunu yaşayan çocuklara da sağlık hizmeti veriliyor. Duyu Bütünleme Karanlık Oda olarak ifade edilen alanda yapılan tedavi sırasında çocuklar, yapılan uygulamalarla sağlığına kavuşturulmaya çalışılıyor. Karanlık odada görev yapan Fizyoterapist Ecem Aksoy, “Duyu bütünleme dediğimiz tedavi yönteminde çocuklarımız tabi ki hem vücudundan, hem dışarıdan çeşitli uyarılar alıyorlar. Bunlar da beyne iletiliyor. Bunun sonucunda bizim de vücudumuz işlevsel bir sonuç ortaya çıkartıyor. Ama herhangi bir şekilde bu çocuklarda bunlarda bir eksiklik oluşabiliyor. Gerek işitsel, duyusal, dokunsal ve koku gibi durumları kapsıyor bu tedavi yöntemi. Dolayısı ile bizim amacımız çocuklarda önce bir değerlendirme yapıyoruz. Yani aşırı duyusal mı yoksa daha az mı duyusal tepkiler alıyor. Onun sonucunda biz de çocuklara ona göre bir tedavi uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Durmusun-Basarisi-Goz-Doldurdu-(8)Karanlık odada hasta olan bir çocuk üzerinde tedavi uygulayan Fizyoterapist Shahed Sheiddayi, “Odanın içerisinde daha çok bu şekilde çocukların sakinleşmesi hedefleniyor. Yani görsel, işitsel  tüm duyularımıza hitap eden bir oda” şeklinde oda ile ilgili bilgi verdi.

 

Hastalar Evinden Alınarak Hastaneye Getiriliyor

Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, hastalara evinde rehabilitasyon hizmetinin yanında hastaları evinde alarak hastanede tedavi etme yolu ile de hizmet veriyor. Hastanenin yaklaşık 20 yıldır fizik tedavi alanında hizmet verdiğini hatırlatan Erenköy Fizik Tedavi  Rehabilitasyon Merkezi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bekir Durmuş, “Rehabilitasyon ağırlıklı hizmet veriyoruz. Rehabilitasyondan kastımız, özellikle felçli hastalar, yaşlı, çocuk bütün hastaları almaya çalışıyoruz. Son dönemde de özellikle çocuk hastalara ağırlık vermeye başladık. Çocuk felci olan hastalara ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Günde yaklaşık 100 hastaya evde rehabilitasyon hizmeti sunuyoruz

Evde rehabilitasyon hizmetlerine de değinen Durmuş, “Bu araçlarımız evde rehabilitasyon dediğimiz, evde sağlık grubumuzun hizmetlerinden bir tanesi. Günde yaklaşık 100 hastaya evde rehabilitasyon hizmeti sunuyoruz. Burada yatarak yaklaşık yine 100 hastaya rehabilitasyon hizmeti sunuyoruz. Yine çocuk hastalardan da şuanda hastalarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Çeşitli hastanelerimizle iletişime geçiyoruz. Şuanda 30-40 civarında çocuk hastamız var. Ama bunu minimum 100 olacak şekilde arttırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu