Sağlık

Bugün Dünya Alzheimer Günü

Bugün Dünya Alzheimer Günü

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, Alzheimer hastalığıyla ilgili bilgi verdi.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, “Ülkemiz ve dünya nüfusu 21.Yüzyılla beraber giderek yaşlanmakta ve bu sebeple Demans’ın (Bunama) en yaygın sebebi olan Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmaktadır. Ülkemizdeki 65 yaş üzeri nüfus 2012 yılında %7.5 iken, 2023 yılında %10.2’ye yükseleceği öngörülmektedir. 2010 yılında Alzheimer hastalığından hayatını kaybeden yaşlı nüfus oranı %2.7 iken bu oranın 2011 yılında %2.9’a ve 2012 yılında ise %3.4’e yükseldiği görülmektedir.

Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir. Alzheimer hastalığının yıkıcı etkilerini azaltmak ve hastalığın erken dönemde tespit edilmesinin sağlanması amacıyla tüm dünyada 21 Eylül Alzheimer günü olarak anılmaktadır.

 

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Zihinsel Bozukluklar

Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü, Konuşma bozukluğu, Yolunu kaybetme, Kişileri tanıyamama ve Karar verme Güçlüğü

 

Davranışsal Bozukluklar

Huzursuzluk, İlgisizlik, Saldırganlık, Uyku bozukluğu, Hayal görme ve Depresyon

 

Alzheimer Hastalığının Tedavisi    

Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.

 

Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri   

-Zihninizi Aktif Tutun

– Egzersiz Yapın

-Düzenli ve Dengeli Beslenin

-Alkol ve Sigara kullanımından uzak durun

-Sosyalleşin

Yaşlılık bir hastalık değildir ve uzun bir yaşam herkesin arzusudur. Fakat birçoğumuz böyle bir isteği, yaşamın aktif ve dolu bir şekilde yaşanmış olarak geçmesi dileğiyle birleştiririz. Kimi zaman da yaşamın kalitesini, uzun yaşamaktan çok daha önemli tutarız. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşlanma ancak küçük yaşlardan başlayarak sağlıklı yaşam konusunda bilinç sahibi olmayla gerçekleşecektir. Alzheimer hastalığını geri döndürmek mümkün değil ama yavaşlatmak elimizde”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı