Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Böbrek Hastalarına RIRS Kolaylığı

18 Haziran 2016 Cumartesi, 08:42

Adıyaman’da, İlk Defa ‘Rırs’ Tekniğiyle Ameliyatı Yapıldı

Böbrek Hastalarına RIRS Kolaylığı

 

Adıyaman’da, ilk defa bir hasta Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) müdahalesiyle böbrek taşlarından kurtuldu.

Adıyaman’da, 6 yıldır böbrek taşı hastalığı acısı çeken 60 yaşındaki Zekire Özdemir, sağlığına kavuşa bilmek için Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanları tarafından tetkikleri yapılan Özdemir, ameliyata alındı. Son teknoloji böbrek taşı tedavi yöntemi olan Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) müdahalesiyle Özdemir’in vücuduna hiçbir delik açılmadan idrar kanalından böbrek içine girilerek bu bölgelerdeki taşlar lazer yardımı ile kırıldı. Kırılan taşlar adeta kum haline getirilerek kendiliğinden dışarıya atılması sağlandı. Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yardımcı Doçent Doktorlardan Can Benlioğlu, Özgür Yücel, Ali Çift, Hacı Polat, Operatör Doktor Murat Gezer, Asistan Doktor Bedrettin Kalyoncu, Hemşir Osman Ulu’nun katıldığı ve Adıyaman’da, ilk defa gerçekleştirilen Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) müdahalesi sayesinde Zekire Özdemir, böbreklerinde bulunan taşlardan kurtuldu.

Adıyaman’da, ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Can Benlioğlu, “ Halk arasında bölgeye dışarıdan yani idrar yollarından girerek böbreğe ulaşıp lazerle taşları kırıp, parçalayıp kendinden düşmeye bırakılan bir yöntem. Bu Adıyaman’da ilk defa uygulanan bir yöntem. Daha evvel çevre illerde yapılıyordu. Hastalarımız bu yüzden hep dışarıya göndermek zorunda kalıyorduk. Çok şükür yönetimimizin bize verdiği destekle bu cihazları almamızla artık bundan sonra bu tip ameliyatlar burada yapılacak. Hep beraber Adıyaman’a, çok güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Yrd. Doç. Dr. Özgür Yücel ise, “Böbrek taşı ameliyatlarında birkaç yöntem var bu yöntemde idrar yollarından girerek böbrekteki taşa ulaşa biliyoruz. Ve o taşı lazerle ince ince kırarak kum haline geliyor böbrek taşından kurtulmuş oluyor ve her hangi bir ameliyata bağlı bir sıkıntı yaşamamış oluyor. Ameliyat ağır olmuyor hasta konforu yüksek bir ameliyat. Ertesi gün evine döne bilir. Bıraktığı işlere devam edebilir. Hiçbir kaybı olmuyor. Böyle bir ameliyatı Adıyaman’a, getirdiği için yönetime teşekkür ediyoruz. Ve bu ameliyatların her türlü taş ameliyatlarının bölgemizde çok sık olan bir hastalık olan taş hastalığının hastanemizde yapılıyor olması da büyük bir sevinç. Her türlüsünü yapabiliyoruz. Taş kırma aletimiz her türlü aletimiz şuanda mevcut. Ve hastalarımızı konforlu bir şekilde hizmet vermeye amaç ediniyoruz” dedi.

Böbrek taşı ameliyatı olan Zekire Özdemir’in oğlu Abuzer Özdemir ise, “Annem burada böbrek ameliyatı oldu son sistem cihazlarla. Yeni gelen bir cihazlarla. Şuan durumu iyi. Doktorlara teşekkür ediyoruz. Başarılı bir ameliyat oldu teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz