Sağlık

Bel Ağrısını İçin En İyi Çözüm Egzersiz Yapmak

Bel Ağrısını İçin En İyi Çözüm Egzersiz Yapmak

 

Bel ağrısı dünya genelindeki pek çok insanın karşılaşabildiği bir durum. Bel ağrılarının büyük bir kısmı tedaviye gerek kalmaksızın dinlenmeyle ve sıcak banyoyla kendiliğinden geçmektedir fakat bazı dönemlerde ise bu bel ağrıları yoğun tedavi ihtiyacı duymakta ve bireyleri iş göremez hale bile getirebilmektedir.

Bu durum bireyleri zihinsel ve fiziksel açıdan olumsuz etkilemektedir. Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Cımbız bel ağrısının sebepleri ve tedavi yolları hakkında önemli değerlendirmeler yaptı.

Günümüzde bel ağrısından en çok şikayet eden grubun hizmet sınıfında çalışan ofis çalışanları olduğunu söyleyen Cımbız, “Ofis çalışanları işleri gereği devamlı oturma pozisyonunda oldukları için yoğun bel ağrısı çekmektedirler. Bunun temel nedeni omurgadaki disklerin devamlı arkaya doğru itilmiş bir pozisyonda bulunması ve sinirlere baskı yapmasıdır.” diyerek ofis çalışanlarının oturma pozisyonu düzeltmeleri gerektiğini söyledi.

Bel ağrılarının temel nedeninin fıtık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Cımbız, “Fıtık bütün insanlarda bulunan bir rahatsızlık ve fıtığın genel itibariyle bir iyileştirme görevi vardır. Bu görev bel ağrısına sebep olan fıtıkta da geçerlidir fakat bazı ağır vakalarda vücudun kendini onarma görevi devre dışı kalabilmektedir.” dedi.

Bel ağrısını önlemenin sanılanın aksine çok daha kolay olduğunu söyleyen Cımbız bunun için en uygun yolun da egzersizin yapmaktan geçtiğine değindi. Cımbız, “Vücudumuzdaki bütün yapılar bir hareket mekanizmasına göre tasarlanmıştır. Günde en az 5-6 saat hareket etmenin sağlıklı bir bünye için son derece önemli. Bel ağrısından kurtulmak için yapılması gereken en temel şey yürümek, spor yapmak, asansör kullanmadan merdiven çıkmak gibi vücuda dinamizm katan faaliyetlerde bulunmak gerek.” diyerek bel ağrısından kurtulma yollarını açıkladı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu