Sağlık

Bağışlanan organ, filizlenen hayattır

3-9 Kasım Organ Ve Doku Bağışı Haftası

Bağışlanan organ, filizlenen hayattır

 

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası nedeniyle bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr.Mehmet Emin Taş, bağışlanan her organın, filizlenen hayat olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr.Mehmet Emin Taş, “Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Organ yetmezliği önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre organ nakli bekleyen Türkiye’de 25.361 hasta bulunmaktadır. Bunların 22.062’sini böbrek nakli bekleyen hastalarımız oluşturmaktadır. Ülkemizde her yıl kutlanmakta olan ‘3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası’ ilimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilecektir. ‘Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır’ sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyi ile gönüllü bağışçı sayısının arttırılmasıdır.” dedi.

Taş, “Hastanelerimiz, Toplum Sağlığı Merkezleri ile Aile Sağlığı Merkezleri ve toplu yaşanılan mekânlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asılarak buralarda kurulan stantlarda gönüllü vatandaşlarımızdan organ ve doku   bağışı alınmaktadır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz sağlık personellerimizce hafta boyunca yapılacaktır. Ayrıca ilimizde 2.si düzenlenen Yapı, İnşaat ve Dekorasyon Fuarında Müdürlüğümüz olarak açmış olduğumuz Organ ve Doku Bağış standımızda 26 gönüllü bağışçımızdan organ ve doku bağışı alınmıştır.

İlimizde 2007 yılından itibaren yapılan faaliyet ve etkinlikler neticesinde organ ve doku bağışçı sayısı bu ay itibariyle 2.239’ a yükseltilmiştir. Amacımız bu sayının daha da yükseltilerek organ ve doku nakli bekleyen hastalarımıza en kısa zamanda organ ve doku naklinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Tüm halkımızı daha duyarlı olmaya ve organ ve doku bağışı yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu