Sağlık

Ayak Sağlığına Dikkat

Ayak Sağlığına Dikkat

 

Ayaklarımız belki de sadece konusu açıldığında aklımıza gelen bütün vücudumuzu gün boyu bir kere bile söylenmeden ayakta tutan yegane denge mekanizmamızdır.

Bütün vücudumuzu taşıyan ve tüm dengeyi sağlayan ayaklarımıza ne kadar bakıyoruz? Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve Zirve Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Cımbız ayak sağlığının nasıl korunması gerektiğini değerlendirdi.

Genellikle insanların ellerine baktıkları kadar ayaklarına bakmadıklarını belirten Cımbız, “Dünya’da şu an düzgün ayak bakımı yapmadığı için diyabet nedeniyle, yüz binlerce insanın ayakları kesiliyor. Bunun beraberinde yeterince ayak sağlığına dikkat etmediği için yürüyüşü bozulan, bel ağrısı çeken, diz ağrısı çeken insanlar var.  Bu nedenle ayak bakımı ve ayağa bakılacak hassasiyet çok önemlidir.” açıklamalarında bulundu.

“Giydiğimiz ayakkabılar veya çoraplar, ayaklarımıza uyguladığımız bilinçsiz yöntemler ayaklarımızda çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.” diyen Prof. Dr. Ali Cımbız, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Başta ayaklarımızın su toplaması olmak üzere, nasır, mantar, ayak kokusu, ayak ağrısı, ayak şişmesi, kesikler ve yaralanmalar gibi pek çok problem ayak sağlığımızı tehdit ediyor. Bunların önüne geçmek ve ilerlemesini engellemek için her gün düzenli olarak ayaklarımızı kontrol etmeli ve gerekirse günlük bakım yapmalıyız.”

 

Ayakkabının Şıklığına Değil Rahatlığına Bakın

Ayakkabı seçerken elbiseye yakışmasından çok rahatlığına bakılması gerektiğini söyleyen Cımbız, “Giyeceğiniz ayakkabı ayak arklarını, iç kısmını, arkadaki aşil tendonu sıkmayan ve yerdeki stresleri alan bir ayakkabı olmalıdır. Bunun dışında üzerindeki yükü absorbe etmek için ayakkabının tabanının esnek olması gerekiyor. Bayanların giydiği beş santim, on santim topuklu ayakkabılar vücuda yük bindirmektedir ve çeşitli ayak sorunlarına davetiye çıkartmaktadır.” şeklinde konuştu.

Ayak sağlığını korumak için Zirve Üniversitesi öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Dr. Cımbız, “Ayakkabı ayağınızı terletmemeli. Yazın giyilecek ayakkabıyı yazın kışın giyilecek ayakkabıyı kışın giyin.  Özellikle erkekler her zaman aynı ayakkabıyı giymemeli.  Ayakkabının da dinlendirilmesi gerekiyor. Bunun dışında ayak sağlığı için düzenli tırnak kesimi  ve ayağın kurutulması da çok önemli.” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu