Sağlık

Alzhemir, her geçen gün önem kazanıyor

Alzhemir, her geçen gün önem kazanıyor

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, 21 Eylül Dünya Alzheımer Günü nedeniyle bir değerlendirme yaparak, gittikçe yaşlanan dünyamızda, Alzheımer’in öneminin de artmaya başladığını söyledi.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr.H.Mustafa Kutlu, “Dünya genelinde yapılan bulaşıcı hastalıklarla mücadele çalışmalarının olumlu geri dönüşü olarak, Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır.65 yaş üzeri nüfusun artması ile beraber Demans’ın (Bunama) en yaygın sebebi olan Alzheimer hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artmaktadır. Ülkemizdeki 65 yaş üzeri nüfus 2012 yılında %7.5 iken, 2023 yılında %10.2’ye yükseleceği tahmin edilmektedir. 2010 yılında Alzheimer hastalığından hayatını kaybeden yaşlı nüfus oranı %2.7 iken bu oranın 2011 yılında %2.9’a ve 2012 yılında ise %3.4’e yükseldiği görülmektedir.” dedi.

Dr.Kutlu, “Ülkemizin nüfus yaşlanma hızı dikkate alındığında genç nüfusun giderek yaşlanacağı ve 30-40 yıl sonra Alzheimer hastalığın en önemli sağlık sorunu olacağı düşünülmektedir.  Alzheimer hastalığının yıkıcı etkilerini azaltmak ve hastalığın erken dönemde tespit edilmesinin sağlanması amacıyla tüm dünyada 21 Eylül Alzheimer günü olarak anılmaktadır.” dedi.

Alzheimer Hastalığının Belirtileri

Zihinsel Bozukluklar;  Genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Öğrenme güçlüğü, Konuşma bozukluğu, Yolunu kaybetme, Kişileri tanıyamama, Karar verme Güçlüğü.

Davranışsal Bozukluklar

Huzursuzluk, İlgisizlik, Saldırganlık, Uyku bozukluğu, Hayal görme, Depresyon

 

 Alzheimer Hastalığının Tedavisi

Kutlu, “Günümüz imkânları ile Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.” dedi.

 

Alzheimer Hastalığından Korunma Yöntemleri

Dr.Kutlu, “Zihninizi Aktif Tutun, Egzersiz Yapın, Düzenli ve Dengeli Beslenin, Alkol ve Sigara kullanımından uzak durun, Sosyalleşin. Yaşlılık bir hastalık değildir ve uzun bir yaşam herkesin arzusudur. Fakat birçoğumuz böyle bir isteği, yaşamın aktif ve dolu bir şekilde yaşanmış olarak geçmesi dileğiyle birleştiririz. Kimi zaman da yaşamın kalitesini, uzun yaşamaktan çok daha önemli tutarız. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşlanma ancak küçük yaşlardan başlayarak sağlıklı yaşam konusunda bilinç sahibi olmayla gerçekleşecektir. Alzheımer hastalığını geri döndürmek mümkün değil ama yavaşlatmak ve belirtilerinin görülmesini ötelemek elimizde” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu