Sağlık

Adıyaman’da ilk gırtlak kanseri ameliyatı

Adıyaman’da ilk gırtlak kanseri ameliyatı

 

Adıyaman’da, gırtlak kanseri olan bir hasta ilk defa ameliyat yapılarak kanserli gırtlak alındı.

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 72 yaşındaki Ali Arıpak, gırtlak kanseri nedeniyle hastanede tedavi altına alındı.

Arıpak’ın 60 yıldır sigara kullanımından kanser olduğunu tespit eden doktorlar, Adıyaman’da ilk defa gırtlak kanseri ameliyatını yaptı.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, yaptığı açıklamada, “Adıyaman halkı tabiî ki Türkiye genelinde olduğu zamanda ülkemizin insanları faydalanmış oluyorlar. Adıyaman’a başkalarında gelebilir bu bakımdan bu birlikteliği en güzel şekilde örnekleri olmayan daha önce yapılmayan ameliyatlarda yaparak halkımızı dışarıya mağdur durumdaki halkımızı dışarıya gitmekten kurtardığımız içinde ben Üniversite yönetimi temsilden çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Doğan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“ 60 yıl kadar günde 3 paket sigara içmiş bir hastamız buna bağlı olarak gırtlağında bir kanser gelişmişti biz yaptığımız operasyonda hastanın gırtlağını tamamen almak zorunda kaldık kanser çok fazla yayıldığı için şuanda hastamızın durumu gayet iyi şuan konuşma problemi yaşıyor gırtlağını tamimiyle aldığımız için fakat ilerleyen dönemlerde bir ses protezi yerleştirdiğimizde bu sorunu da çözeceğiz kendiside gayet iyi daha önce süreçlerde hastaya eşlik eden kalp problemi, prostat problemleri vardı durumu oldukça ağırdı kansızlığı vardı kan protein düzeyleri oldukça düşüktü hastamızın o yüzden biraz zor bir ameliyat oldu anestezi, dahiliye acısından risk taşıyordu fakat biz anestezi, dahiliye ekibimizle bu riskleri aştıktan sonra üroloji uzmanlarımız hastanın prostat ameliyatını yaptıktan sonra biz gırtlak ameliyatını yaptık hastayı inşallah sağlığına kavuşturduk Adıyaman’da bildiğimiz kadarı ile ilk kez yapılıyor bu ameliyat ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Ali Arıpak’ın yakını Bünyamin Arıpak ise hastane yönetimine teşekkür ederek, şunları aktardı:

“Babam 60 yıldır tütün içiyor kalp krizi geçirdi anjiyo oldu prostat ameliyatı geçirdi yaklaşık 20–25 gün önce sonra Adıyaman Tıp Fakültesi Hastanesine geldik burada gırtlak kanserinden ameliyat oldu şuanda çok iyi bu kanser türü doktorlarımızın söylediğine göre yüzde 90 sigaradan kaynaklandığını ifade ettiler” diye konuştu.(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu