2.5 Ayda Ölmezsen Ultrasona Gel

10 Haziran 2015 Çarşamba, 11:02

Alan büyüyünce küçülen sağlık

2.5 Ayda Ölmezsen Ultrasona Gel

 

Adıyaman, AK Parti döneminde başlayan sağlıkta dönüşümün en kötü hizmetini aldığı bir dönemi yaşıyor. Hastanelerin hizmette rekabeti esas aldığı dar alanlardan geniş alana çıktıkça hizmetin kalitesinin düşmesine vatandaşların tepkisi dinmiyor. Ne temizlik var, ne bir düzen, ne de zamanında verilen bir hizmet. Görüntüleme tam bir rezalet, neredeyse 2.5 ayda ölmezsen ultrasona gel deniyor. Minibüs güzergahı ise sağlığa hızlı ulaşımın önünde en büyük engel olarak duruyor.

Adıyaman Devlet Hastanesi, Adıyaman 82. Devlet Hastanesi, Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin “hizmette rekabet” ettiği dönemde sağlık hizmetini en iyi aldığı yere giden vatandaşlar, “Kamu Hastaneleri Birliği” çatısı altında birleştirilen ve önce Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hizmet kalitesinin çöküşünü izlediler.

Bir bir kapanan poliklinikler, randevu aldığı doktoru bulmak için koşturup duran vatandaşlar, tahlilini göstermek için hastane hastane doktor arayanlar, şimdi çok daha kötü, çok daha geri ve çok daha ilkel bir sağlık hizmetiyle karşılaşıyor.

Adıyaman, ilk kez modern ve büyük bir hastaneye kavuştu.

Batı ülkelerindeki hastaneyi aratmayan Adıyaman 400 Yataklı Devlet Hastanesi, tüm sağlık hizmetine cevap verecek kapasitede. Ancak, hizmet hiç de öyle değil.

MHRS ve 182’den randevu alanlar, tayini çıkan doktorların isimleriyle karşılaşıyor ama randevu alamıyor. Güncellenmeyen ve bir türlü nerede çalıştığı belli olmayan doktorları bulmak için adeta labirentli bir yolu izlemek gerekiyor.

400 Yataklı modern hastanede ilkel şartlarda verilen sağlık hizmeti, bir tezattan da öte, vatandaşa çile çektiriyor. Ne muayene olabiliyorsun, ne yerini bulabiliyorsun, ne sıranı biliyorsun, ne tahlil verip, tahlil alabiliyorsun.

Vatandaşı çileden çıkaran kötü hizmet, binanın modernliğine, kullanılabilir olmasına tezat olarak ısrarla ve inatla devam ediliyor.

Adıyaman’da sağlık hizmeti, dar alanda iyiyken, geniş alana çıktıkça kötüleşmesinin hesabını kime soracağını bilmeyen vatandaşlar, sağlığını heba ederek, sağlık hizmeti almaya çalışıyor; verdiği vergiler ve sigorta primlerine rağmen…

 

Yeni hastanenin asansör sorunu

Adıyaman Devlet Hastanesinden sonra Tıp Fakültesinin yaşadığı asansör sorunu, 400 yataklı hastanede de sürüyor. Hastalar sedyeyle asansörle indirilip çıkarılması gerekiyorken, karga tulumba merdivenlerden indiriliyor. Çünkü sürekli asansör arızalı veya hizmette değil.

 

Kadın Doğum Hastanesi, Çilehane2.5-Ayda-Olmezsen-Ultrasona-Gel!2-(1)

Yaklaşık bir yıldır Adıyamanlı kadınların sağlıktaki çilesi haline gelen Adıyaman Kadın, Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesindeki Kadın Doğum Uzmanı yetersizliği nedeniyle çilehaneye dönüştü.

Onca eyleme, gazete haberlerine, sosyal medyadaki feryatlara rağmen, Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin uzaman eksikliği giderilemedi. Gece yarısı sıra alma kuyruğuna giren insanlar, sabah sıra alabiliyor, o da belli bir oranda. Sert tartışmaların yaşandığı, vatandaşların sinirlerinin gerildiği ve adeta çağlar ötesi bir sağlık hizmetini almak için çabalıyorlar.

Kadın Dostu Kent Olduğu söylenen Adıyaman’da, kadınların en temel sağlık hizmetinden faydalanamıyor olması tam bir tezat.

 

Devlet Hastanesi Pislik İçinde

Daha önce kaliteli sağlık hizmeti verilen Adıyaman Devlet Hastanesi, hizmet veremiyor. Hastanenin tuvaletleri pislik içinde, ne sabunu var, ne peçetesi. Adeta kaderine terk edilen hastane, vatandaşlara yakın diye müracaat edilen yer oluyor ama bakımsızlıktan pislik içindeki hastane hizmet veremiyor.

 

2.5 Ayda Ölmezsen Ultrasona Gel

Muayene ve tedaviyle birlikte laboratuvar hizmetleri, görüntüleme hizmetleri de eskiye oranla çok geride ve adeta çağlar ötesine ait. 2.5 ay sonraya gün verilen görüntüleme hizmetleri, adeta “2.5 ayda ölmezsen ultrasona gel” deniyor. O sürede hastanın bozulan sağlığı, hatta hayatının kaybetmesinin sorumluluğunun üstlenen de yok.

 

Hizmet yükselmiyor düşüyor

Adıyaman’da sağlık hizmeti, yeni ve daha modern mekana kavuştuğunda eskileri kapatıp, yine aynı hizmeti verme şeklinde anlaşılıyor. Adıyaman 82.Yıl Devlet Hastanesi, Adıyaman Devlet Hastanesi, Tıp Fakültesi açıldığında etkisiz hale getirilmiş, Tıp Fakültesi de poliklinik gibi işlev görmüştü. Şimdi aynı anlayış, 400 Yataklı Devlet Hastanesinde de uygulanıyor. Vatandaşın sağlık hizmetine kolay ulaşımını sağlamak yerine, tek merkezde hizmet vererek, işin kolayına kaçmak istiyorlar.

 

Minibüs güzergahı uygun değil

400 Yataklı Devlet Hastanesini, minibüs güzergahının dışında olması, iki minibüs kullanmadan ulaşılamaması da ‘sağlık hizmetine kolay ulaşımın’ önünde bir engel olarak duruyor.

Şehrin herhangi bir yerinde yaşayan vatandaşlar, mutlaka iki minibüsle hastaneye ulaşmak zorunda. Özellikle yoksul kesim için bu hayli külfetli bir ulaşım.

 

Yaman Kart’ın Süresi Olsun

Vatandaşlar, büyükşehirlerde olduğu gibi Adıyaman’da da kullanılmaya başlayan akıllı kart olan Yaman Kart’ın, iki minibüs çilesine son verecek şekilde programlanmasını veya minibüs güzergahlarının değiştirilmesini, büyüyen Adıyaman’a göre yeniden düzenlenmesini istiyorlar.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum

  1. Gülden

    26 Kasım 2016 at 01:15

    Gerçekten berbat bir sistemi var bir türlü sıra alamıyorsun adı 400 yataklı hastane olsa neye yarar faydalanamadiktan sonra sus ve göz boyama olmuş resmen

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz