Manşet

Turizme 6 Milyon Euro Destek

Bakan Varank Bugün İlimizde

 

“Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi” açılış töreni bugün ilimizde yapılacak.  Projesi kapsamında y Kommagene Kültür Merkezi ile çevre düzenlemesi yapılan Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi,  Kızılin Köprüsü, Karakuş,  Arsemia, Palanlı, Taşgedik, Kuyulu, Eski Besni ören yerlerinin önlerine kurulan ziyaretçi karşılama merkezleri açılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projenin açılışı için bugün ilimize geliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi”nin imza töreni ile GAP Projeleri ve İKA Finansman Destek Programının imza törenleri ile bazı açılış ve temaslarda bulunmak üzere bugün ilimize geliyor

Adıyaman’da Turizm Sektörünün Yeniden Canlandırılması Projesi kapsamında yapılan “Kommagene Kültür Merkezi ile çevre düzenlemesi yapılan Cendere Köprüsü, Kahta Kalesi,  Kızılin Köprüsü, Karakuş,  Arsemia, Palanlı, Taşgedik, Kuyulu, Eski Besni ören yerlerinin önlerine kurulan ziyaretçi karşılama merkezlerinin açılış töreni 23 Eylül 2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Valilik Konferans Salonunda yapılacak.

Yaklaşık 6 milyon Euro bütçeye sahip olan proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında finanse ediliyor.

Proje kapsamında kent merkezinde Kommagene-Odak (K-ODAK) Binası inşa edilirken, 9 farklı ören yerinde ise ziyaretçi karşılama merkezleri yapılarak çevre düzenlemeleri tamamlandı. Adıyaman’ın tanıtım ve markalaşmasının sağlanarak kentte sosyal ve ekonomik altyapının güçlendirilmesi hedeflendiği proje sonunda turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet gücünün yükselmesi, Adıyaman’a gelen turist sayısının artması, konaklama süresinin uzatılması ve turizm sektöründen elde edilen katma değerin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Proje ile tarihi alanların çevre düzenlemesi ve ziyaretçi karşılama merkezlerinin inşa çalışmaları kısa sürede tamamlandı. Kente yapılacak olan teknik yardım bileşenleriyle turizm değer zinciri, kıyas ve turizm talep analizi çalışmaları yürütüldü. Proje kapsamında turizm ürünleri ve tur paketleri tasarlanarak, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık veriliyor. Projenin devam eden aşamasında, promosyon materyalleri hazırlanarak fuarlarda tanıtımları yapılacak, web sitesi, mobil aplikasyon ile tanıtım filmleri yayımlanacak ve turizm paydaşlarına yönelik eğitimler verilecek.

Program Ar-Ge ve inovasyona yönelik projeler başta olmak üzere dış ticaret açığını azaltarak ve verimliliği artırarak ülkemizin rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor. Proje ile KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünün artırılarak Adıyaman’da sosyal ve ekonomik kalkınma sağlanması amaçlanıyor.

23 Eylül 2022 Cuma günü proje sunumu ile başlayacak olan açılış töreninde Kommagene Kültür Merkezi ziyaret edilerek sergi ve sinevizyon gösterisi izlenecek. Adıyaman Müzesi bahçesinde düzenlenecek müzik dinletisi ve kokteylin ardından projenin çalışma sahası Nemrut Dağı Milli Parkı’na gezi düzenlenecek.

Proje, Rekabetçi Sektörler Programınca Finanse Edilecek

“Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi”, Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde İKA ve AB tarafından finanse ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, yaklaşık 800 milyon Avroluk bir bütçeyi projeler aracılığı ile kullandıran bir mali destek programı olan Rekabetçi Sektörler Programı, 2007 yılından bu yana yürütülüyor. Program ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde sanayicilerin, KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünü arttırarak sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amaçlanıyor. “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi” de bu programla finanse edilerek, yürütülecek.

İmza Törenine Bakan Varan Katılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi”nin imza töreni ile GAP Projeleri ve İKA Finansman Destek Programının imza töreni ile bazı açılış ve temaslarda bulunmak üzere bugün ilimize geliyor. Bakan Varank ilk olarak saat 09.00’da Adıyaman Valiliğini ziyaret ederek, Vali Mahmut Çuhadar’dan bilgi alacak.

Valilik Ziyaretinde, Bakan Varank, GAP Adıyaman Projeleri Protokol İmza Töreni ile İKA Finansman Destek Programı Protokol İmza Törenine de katılacak.

Bakan varank, 09.30’da Adıyaman Belediye Başkanlığını ziyaret ederek, belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç’la görüşecek. Saat 10.00’da ise AK Parti İl Başkanlığına geçecek olan Bakan Varank, burada AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin ve partililerle görüşecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunacak Kabancı Tekstil Firması Açılışını yapacak ve fabrikayı gezecek.

Cuma Namazından sonra Adıyaman Valiliği Konferans Salonunda saat 13:45’de yapılacak “Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi Açılış Törenine katılacak.

Bakan Varank, saat 14.45’te Kommagene Kültür Merkezini ziyaret edecek. 15.15’de ASKON’a yapacağı ziyaretten sonra Bakan Varank, Atmalı köyü mevkinde yapılan Atmalı Köyü Yöresel Ürün Pazar Yerini ziyaret edecek. Daha sonra Bakan Varank, saat 17:00’de Besni Tekstilkent İnşaatında incelemede bulunacak ve oradan da Besni Organize Sanayi Bölgesinde Mega Polietilen Firma sının açılışını yapacak.

Bakan Varank, saat 18:30’da Besni Millet Bahçesinde gençlerle buluşacak.

Bakan Varank, gençlik buluşmasından sonra ilimizden ayrılacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu