Manşet

Sulamada ‘Finansman’ Tamam

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayınlandı

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı Ahmet Aydın, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Adıyaman’da yapımı devam eden sulama tesislerinin finansman sorununun çözüldüğünü söyledi. Kararnameyle Adıyaman Koçali ve Gömükan Barajları başta olmak üzere Bebek 1 Pompaj Sulaması, Gözebaşı, Kınık, İncesu ve Karahöyük Gölet Sulamaları yapım işleri finansman maliyetlerileri ile ilgili olarak sorun giderilmiş oldu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyon Başkanı Ahmet Aydın, “20 Mayıs 2022 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile, tarımsal sulama amaçlı yapıların finansman maliyetlerin karşılanmasına ilişkin kararname resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Adıyaman Koçali ve Gömükan Barajları başta olmak üzere Bebek 1 Pompaj Sulaması, Gözebaşı, Kınık, İncesu ve Karahöyük Gölet Sulamaları yapım işleri finansman maliyetlerileri ile ilgili olarak sorun giderilmiş bulunmaktadır.” dedi.

Sulamada En Çok Adıyaman Faydalanacak

 

Aydın, “Adıyaman’da asırlık projele olarak gördüğümüz başta Koçali Barajı ve diğer sulama projelerimiz ile birlikte ilimizin sosyo-ekonomik yapısına çok büyük katkılar sunacağına inandığımız projelerde yapım işlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması için önemli bir karar Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Toplam sulanacak alanlara baktığımızda bu kapsamda en çok Adıyamanımız faydalanacaktır. Bu projelerin finansman sıkıntısı olmayacağı gibi iki yıl gibi kısa bir sürede TOKİ marifeti ile bitirilmesi hedeflenmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ziraat Bankası tarafından da ödeneğini sağlanacaktır.” dedi.

Arazilerin Yzüde 80’i sulanabilecek

Aydın, sözlerini şöyle tamamladı “Adıyaman’ın mümbit arazilerinin suya kavuşacağı bu muazzam projelerin finansmanının sağlanması ile baraj ve sulama projelerinin tamamlanarak ilimizdeki tarım arazilerinin yüzde 80’e yakını sulanabilir duruma gelecektir.  Diğer taraftan, planlanan ve devam eden baraj ve sulama projelerimizi de Tarım ve Orman Bakanlığı ile DSİ nezdinde yaptığımız çalışmalarla takip etmeye devam etmekteyiz. Bu vesile ile buradan bir kez daha bizden hiçbir konuda desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Hazine ve Maliye Bakanlığımıza, milletvekillerimize, DSİ yetkililerine ve çalışanlarına, bürokratlarımıza ve Ak Parti teşkilatlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”

Haber: Mustafa Kavak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu