Manşet

“Hakikat Siyasetten Üstündür”

HDP Milletvekili Bülbül, Aşure Lokmasına Katıldı

HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül HBVAK Adıyaman Şubesinin düzenlemiş olduğu Aşure Lokmasına katıldı ve Adıyaman Mor Petrus ve Mor Paulus kilisesini ziyaret etti. Bülbül, hakikatin siyasetten üstün olduğunu söyledi.

Çeşitli temaslar için ilimizde bulunan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, önceki dönem HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, HDP PM üyesi İzzet Karadağ ve HDP İl Örgütü ile birlikte Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Adıyaman Şubesinin düzenlemiş olduğu Aşure Lokmasına katıldı. Bülbül ve beraberindekiler, Mor Petrus ve Mor Paulus kilisesini de ziyaret etti. Kilise ziyaretinde Kureyşan Ocağı Pirlerinden Garip Bozkurt ve HBVAKV Genel Başkan yardımcısı Nusret Tunç’da yer aldı.

Aşure Lokmasında yakılan cerağ ve verilen gülbangların ardından söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, bir kaç gün önce hakka yürüyen Üryan Hızır Ocağı Pirlerinden Ali Büyükşahin’i anarak sözlerine başladı.

Bülbül, “Burası hakikatin meydanıdır. Burada siyasettin lafı olmaz çünkü hakikat siyasetten büyüktür. Hakikat üryandır, yakıcıdır ve acıtıcıdır. Kime yezide, meluna ve lanet edilmişe ifadelerini kullanarak Isparta cemevinde Alevi Bektaşı Federasyonu yöneticilerine yezitçe bir davranış sergilenmiştir. Bunu kınıyorum ifadelerini kullanan Bülbül şöyle devam etti;

“Bulunduğumuz cemevinin adı var ama yasalarda yeri yok. Buna rağmen Hak Muhammed, Ali Kerbela şehidi İmam Hüseyin ve Baba İshak aşkına  buraya geliyoruz. Lakin buranın adının statüsünün ve yasal güvencesinin olmasının kime ne zararı olabilir. 72 Millete bir nazarda bakmayan hakikatte müderris olsa hakikatte asidir diyen Anadolu’nun orta yerinde durup bağrını açıp iki kolunun iki yana açıp, Aleviler, Sünniler, Türkler, Kürtler, Süryaniler, Ermeniler siz benim canlarımsınız gelin bu mekanda düşküne, şaşkına aç olana ve kimsesize yer var diyen Hünkar Hacı Bektaş’ın talipleriyiz. Biz kimseye kin tutmayız çünkü kin nefrettir, cehalettir. Yalnız inkarı da ifade ederiz” dedi.

Varlık ve Birlik İçin Meydandayız

Bülbül, “Yunus’u anlayarak ve onun aşkıyla buraya geliyoruz. Kürt, Türk, Sünni ve Alevi olarak ama eşit yurttaşlık ve inkâra karşı, dilleri ve inançları yok saymaya karşı meydanda buluşmak ve meydanda birbirimize Hak, Muhammed, Ali aşkına varlığın, birliğin ve dirliğin sözünü vermek için buraya geliyoruz” dedi.

HBVAKV Adıyaman Şubesi programının ardından Beraberindeki heyet ile birlikte Mor Petrus ve Mor Paulus kilisesini ziyaret eden Bülbül, burada Metropolit Melki Ürek ile bir araya geldi.

Adalet Tahsis Olsun

“Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Bülbül, “Çok kültürlülük, inançlara saygı, ortak yaşam, adalet, barış ve eşit yurttaşlık mücadelemizin bir gereği olarak Mor Petrus ve Mor Paulus kilisesini ziyaret ettik. Biz de Alevi toplu olarak Türkiye’de eşit yurttaşlık mücadelesi, Kürt halkı olarak varlık mücadelesi yürütürken isteriz ki, eşitlik ve adalet tahsis olsun bütün insanlar diliyle, kültürüyle ve inancıyla eşit yaşasın” ifadelerini kullandı.

HDP’li heyetin ziyaretinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden Metropolit Melki Ürek ise şu ifadeleri kullandı.

“Bütün insanlar için gerekli olan huzurdur. Özelikle ülkemiz, memleketimiz ve bu bölgede bulunan bütün insanlar için adalet ve huzur insanların yeteneğiyle yapılması gereken bir yaşam tarzıdır” dedi.

Kaynak: Yüksel Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu