Manşet

Besni’ye Üzüm İşleme Tesisi

Besni Belediyesi, İKA desteğiyle Önemli Projeye imza atıyor

BESNİ BELEDİYESİ ÜZÜM İŞLEME TESİSİ KURUYOR

Besni Belediyesi tarafından Besni Üzümünün ihracata uygun şekilde paketlenmesi amacıyla, üzüm işleme tesisi kurmak için İpek Yolu Kalkınma Ajansı ile sözleşme imzalandı. Sözleşmeyle dünyaca meşhur olan Besni Üzümünün daha iyi şartlarda üretimini sağlamak ve ihracatını artırmak amacıyla SOGEP programı kapsamında İpek Yolu Kalkınma Ajansı ile Besni Üzümünü işleme, paketleme, sucuk, muska yapımı, üzüm çekirdeğinden yağ elde edilmesi, Üzüm yaprağının salamura şeklinde şişelenmesini sağlayacak olan üzüm işletme tesisi kurulacak.

Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre, Besni Üzümünün daha iyi tanıtılması ve üretimin arttırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldığını belirtti. Yapmış oldukları proje ile Besni Üzümünün rekoltesinin artmasını ve buna paralel olarak ilçedeki üretim, istihdam ve yerel kalkınmanın sağlanacağını ifade etti.

Besni belediye Başkanı Emre, “Besni Belediyesi olarak ilçemizi her alanda kalkındırmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Besni için çok önemli olan dünyaca ünlü meşhur olan Besni Üzümümüzü daha iyi şartlarda üretimini sağlamak ve ihracatını artırmak amacıyla SOGEP programı kapsamında İpek Yolu Kalkınma Ajansı ile Besni Üzümünü işleme, paketleme, sucuk, muska yapımı, üzüm çekirdeğinden yağ elde edilmesi, Üzüm yaprağının salamura şeklinde şişelenmesini sağlayacak olan üzüm işletme tesisinin protokolünü imzaladık. İlçemize, çiftçimize ve esnaflarımıza hayırlı olsun. Ayrıca projenin hazırlanmasını sağlayan İlçe Kaymakamımız Nazlı Demir’e, İpek Yolu Kalkınma Ajansı Başkanı Burhan Akyılmaz beye ve tüm personeline ve özellikle Besni sevdalısı olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank beye şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu