Manşet

Bayram Namazı 05.53’de kılınacak

Bugün arefe, yarın Kurban Bayramının ilk günü. 4 Gün sürecek bayram tatili de bugün saat 13.00’de başlamış oldu. Yarın Bayram namazı ilimizde 05.53’de kılınacak. Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Alay Komutanlığı ve Sağlık Müdürlüğü il genelinde bayramın huzur içinde kutlanması için tüm tedbirleri aldı. Bayram genelinde belediye ulaşımı da ücretsiz olacak.

Yarın Kurban Bayramının ilk günü. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaştığı namaz saatlerine göre Kurban Bayramı namazı Adıyaman’da 05.53’de, Ankara’da 06.10, İstanbul’da 06.23, İzmir ve Çanakkale’de 06.36, Iğdır’da ise 05.26’da kılınacak.

Pandemi nedeniyle geçen yıldan bu yana yapılmayan bayram kutlaması, bu yıl yasakların olmadığı bir zamanda kutlanacak. Bugün ilimizde mezarlık ziyareti yapacak vatandaşlar, bugün sabah namazının farzından itibaren getirdikleri teşrik tekbirlerine de bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar devam edecekler.

Teşrik tekbiri, arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar (13 zilhicce) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söylenmesidir. Teşrik tekbirleri İslam dininde vacip olarak kabul edilir.

Yarın kurbanlar kesilecek

Kurban Bayramında kurban kesmek isteyen vatandaşlar, belediyenin belirlediği kesim yerlerinden yarın bayram namazından sonra kurbanlarını kesmeye başlayacaklar. Kurbanlar, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur. Şâfiîlere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.

Haber: Mehmet Ünsal

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu