Kültür - Sanat

Ressam Kurmalı, Kişisel Resim Sergisi Açtı

Ressam Kurmalı, Kişisel Resim Sergisi Açtı

 

Ressam Orhan Kurmalı, Sanko Sanat Galerisi’nde “Portreler” adlı kişisel resim sergisini açtı.

Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park yöneticileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katıldığı sergi açılışında konuşan Kurmalı, Gaziantep’te sergi açmasına fırsat verdiği için Sanko Ailesine teşekkür ettiğini söyledi.

Tuval üzerine yağlı boya kullanarak farklı tarzda çalıştığı 38 portre resmini sanatseverlerin beğenisine sunan Kurmalı, “Resim yapmak kendimi anlatmamın bir ifadesidir. Resim yapmak içimden geliyor. Yazı yazamıyorum resim yapıyorum. Resim yapmadığım zaman rahatsız oluyorum” dedi.

Herkesin sanatla kucaklaşmasını isteyen Kurmalı, “Sanata yakın olan insanlar barışı getirecektir. İnsanların değişik yüz ifadeleri dikkatimi çok çekiyor. O ifadeler insanların ruhsal durumlarıyla ilgilidir. O ifadelere mizansel yaklaşıyorum” şeklinde konuştu.

Resim yapmanın kendisine doğuştan gelen bir yetenek olduğunu vurgulayan Kurmalı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ressam bir aileden geliyorum. Babam ve abim resim öğretmeniydi. Amacım çağımız insanının sorunlarını resimsel dille yansıtabilmek. Bu da insanların psikolojik duygularını anlamakla mümkün. İnsanların yaşamlarındaki renklilik, renklerin figürle birleşmesi, gerekirse onları kuşatması renk anlayışımdandır. Figürün dış dünyası ile içsel yapısının renkçi bir tavırla dışa vurmak istiyorum. Ana renklerin kullanıldığı akıcı fırça vuruşlarıyla oluşturulan bu kompozisyonlarda mizansel yönler de var. Resimler insan ve yaşamın tüm güzelliklerini, esprilerini, korkularını, kaygılarını, endişelerini değişen zamanda değişen davranışlarını da barındırır.”

Konuşmalardan sonra, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçıya takdim etti.

Sanatçı Kurmalı’nın “Portreler”  adlı sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde 1 Aralık’a kadar her gün saat 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

Sanatçı

1961 Ankara Ayaş doğumlu olan Kurmalı, 1985 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalında 1991’de yüksek lisansını tamamladı.

Yurt içinde birçok karma sergiye katılan sanatçının Ankara Resim Heykel Müzesi başta olmak üzere resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sanatçı çalışmalarını kendi atölyesinde serbest olarak sürdürmektedir.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu