Kültür - Sanat

Kültür var, sanat var, salon yok

Adıyaman, tiyatro ve sinema salonu istiyor

Kültür var, sanat var, salon yok

 

Bir tiyatronun tarihinin, aynı zamanda bir kentin tarihi olduğu söylenir. Eğer bu söz doğruysa Adıyaman’ın ne tarihi var, ne geleceğiz. Adıyaman, eskiden sahip olduğu sinema salonlarına bile bugün sahip değil. Kültür Merkezini bıraktık, bir tiyatro ve sinema salonu yapanımız bile yok ama Adıyamanlılar salon istiyor; sinema, tiyatro ve etkinliklere açık.

Adıyamanlılar,  yetkililerden Kültür Merkezi istiyor; içinde sinema salonu olan, tiyatro severlere hitap edebilecek bir merkez. Her kentte birden fazla olan Kültür Merkezinin sadece birinin bile Adıyaman’a çok görüldüğünü söyleyen vatandaşlar, en azından bir tiyatro salonu, bir sinema salonu yapılmamasını eleştiriyorlar.

Bir kentin kültürünün, o kentte yaşayanların sanatının, ancak sergilenecek mekanlar olduğu zaman ortaya çıkacağını söyleyen sanatseverler, tiyatro salonunun olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu, tiyatroya meraklı oyuncu adaylarının yetişmediğini, oyuncuların ise sahneye çıkacak imkanı bulamadıklarını söylüyorlar.

50 yıl önce Adıyaman, “kültür merkezi” olarak Halk Eğitim Merkezini görürdü, halen aynı merkez, Adıyaman’ın bütün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor.

Adıyaman Üniversitesi ve TPAO Bölge Müdürlüğünün sahip olduğu salondan daha büyüğünün Adıyaman’da, halkın istifadesine sunulması, sanatseverlerin hizmetine açılması zamanının çoktan gelip, geçtiğini söylüyorlar.

Adıyaman’da daha önce iki özel tiyatro ekibi bulunurken, o zamanın şartlarında Halk Eğitimde, zor şartlarda, kısıtlı imkânlarla, ses ve ışık düzeni eksikliğine rağmen hizmet ettiklerini söyleyen tiyatro oyuncuları da, bugün, gelişen çağda, Adıyaman’da bir tiyatro salonunun olmamasının, sanata verilen değeri göstermesi bakımından dikkat çekici olduğunu söylüyorlar.

Seçimlerde aday olan siyasilerin, vaatleri arasında “Kültür Merkezi” olmasına rağmen, 60 yıldır il olan Adıyaman’da Kültür Merkezi inşa eden olmamasının bir çelişki olduğunu söyleyen sanatseverler, Adıyaman’ın kaybolan kültürünün, yok edilen geçmişinin, unutulan tarihinin ve yetişmeyen sanatçılarının esas suçlusunun bu salonları yapmayan, halka imkân sağlamayan yöneticiler ve siyasiler olduğunu söylüyorlar.

Komşu illerimizde ikinci, üçüncü, hatta dördüncü Kültür Merkezi yapanlar, aynı zamanda bu merkezlerden bağımsız sinema ve tiyatro salonlarıyla da halkın kültür ve sanat ihtiyacına cevap verdiklerini söyleyen sanatseverler, bu kenti yönetenler, siyasiler, STK’ların bir salon yapacak gücü olup olmadığını merak ediyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu